Programul concertelor, din luna mai, de la Filarmonica Oltenia

filarmonica Programul concertelor, din luna mai, de la Filarmonica Oltenia poze

Programul concertelor din luna mai, de la Filarmonica Oltenia:

VINERI,  4  MAI,  ORA  19:00

Concert Wolfgang Amadeus Mozart

Îşi dă concursul: ORCHESTRA  SIMFONICĂ  A  FILARMONICII  “OLTENIA”

DIRIJOR: MIHAIL  ŞTEFĂNESCU

http://filarmonica-valcea.ro/despre-noi/dirijorul-mihail-stefanescu/

SOLISTĂ: MARIA  SOLOZOBOVA  (FEDERAŢIA  RUSĂ) – vioară

http://www.mariasolozobova.ch/

Concertmaestrul orchestrei: Simion Petrencu

În program:

Uvertura operei „Nunta lui Figaro”, K. 492

Concertul nr. 5 în La major pentru vioară şi orchestră, K. 219

Simfonia nr. 40 în Sol minor, K. 550

* Preţul biletului: 15 lei; 8 lei (elevi, studenţi, pensionari); concert inclus în abonament

VINERI,  11  MAI,  ORA  19:00

Concert  Johannes Brahms

Îşi dă concursul: ORCHESTRA  SIMFONICĂ  A  FILARMONICII  “OLTENIA”

DIRIJOR: EMIL  S.  MAXIM       http://www.filarmonica-oltenia.ro/en/dirijori-permanenti.html

SOLIST: CONSTANTIN  IONESCU-VOVU (pian)

Concertmaestrul orchestrei: Octavian Gorun

În program:

Concertul nr. 1 în Re minor pentru pian şi orchestră, op. 15

Simfonia a III-a în Fa major, op. 90

* Preţul biletului: 15 lei; 8 lei (elevi, studenţi, pensionari); concert inclus în abonament

MIERCURI,  16  MAI,  ORA  19:00

Recital de pian la patru mâini

Îşi dă concursul:

DUO  “CAPRICCIO”: OZANA  KALMUSKI-ZAREAADRIANA  MAIER

Johann Christoph Friedrich Bach: Sonata în La Major

Muzio Clementi: Sonata în Do Major

Anton Diabelli: Sonata în Re Major, op. 33

Claude Debussy (150 de ani de la naştere): Mica suită

Franz Schubert (215 ani de la naştere): Valsuri, op. 77

Franz Schubert: Patru poloneze, D 599

Franz Schubert: Dansuri germane şi ecoseze, op. 33

* Preţul biletului: 10 lei; 5 lei (elevi, studenţi, pensionari); concert inclus în abonament

VINERI,  18  MAI,  ORA  19:00

Concert  simfonic

Îşi dă concursul: ORCHESTRA  SIMFONICĂ  A  FILARMONICII  “OLTENIA”

DIRIJOR: FRANÇOIS  ROBERT  GIROLAMI  (FRANŢA)

http://www.filarmonicasibiu.ro/ro/dirijori.htm

SOLIST: HUGO  TICCIATI  (MAREA  BRITANIE) – vioară      http://www.hugoticciati.com/

Concertmaestrul orchestrei: Gabriel Niţă

În program:

Astor Piazzolla: „Anotimpurile” pentru vioară şi orchestră de coarde

Rodion Scedrin: Concerto cantabile pentru vioară şi orchestră de coarde

Wolfgang Amadeus Mozart: Divertismentul în Fa major, K. 136

Benjamin Britten: Simfonia simplă pentru orchestră de coarde

* Preţul biletului: 15 lei; 8 lei (elevi, studenţi, pensionari); concert inclus în abonament

VINERI,  25  MAI,  ORA  19:00

Concert simfonic

Îşi dă concursul: ORCHESTRA  SIMFONICĂ  A  FILARMONICII  “OLTENIA”

DIRIJOR: ALEXANDRU  IOSUB

http://www.filarmonica-oltenia.ro/en/dirijori-permanenti.html

SOLISTĂ: REBECA  OMORDIA (pian)

Concertmaestrul orchestrei: Simion Petrencu

În program:

Franz Schubert: Uvertura “Rosamunde”, D. 644

Franz Schubert: Simfonia a VIII-a în Si minor, D. 759, “Neterminata”

Camille Saint-Saëns: Concertul nr. 2 în Sol minor pentru pian şi orchestră, op. 22

* Preţul biletului: 15 lei; 8 lei (elevi, studenţi, pensionari); concert inclus în abonament

MIERCURI,  30  MAI,  ORA  19:00

Recital instrumental, în parteneriat cu Fundaţia Culturală “Remember Enescu”

În program:

Serghei Rahmaninov: Preludiu în Sol minor, op. 23, nr.5

ALEXANDRU  DOINEA – pian (cls. a VII-a, Liceul de Arte “I.Şt. Paulian” – Drobeta-Turnu Severin) Profesor: LIANA  CÎRSTULESCU

Wolfgang Amadeus Mozart: Sonata în Do minor, K. 456

Johannes Brahms: Rapsodia nr. 1 în Si minor, op. 79

Johannes Brahms: Rapsodia nr. 2 în Sol minor, op. 79

Frédéric Chopin: Studiu nr. 1 în Mi bemol major, op. 25

MIHAIL  CALOIANU – pian (cls. a VIII-a, Colegiul Naţional de Artă “George Apostu” -Bacău) Profesor: ŞTEFANIA  VASILIU  OLARU

Johann Sebastian Bach: Siciliana şi Presto din Sonata nr. 1 în Sol minor, BWV 1001

Nicolò Paganini: Capriciul nr. 1, op. 1

Henryk Wieniawski: Variaţiuni pe o temă originală

ALEXANDRA  BOBEICO – vioară (cls. a IX-a, Colegiul Naţional de Muzică “George Enescu” – Bucureşti) Profesor: MIHAELA  TOMESCU

Franz Liszt: Rapsodia nr. 8 în Fa diez minor

GABRIELA  STRECHE – pian (cls. a X-a, Colegiul Naţional de Muzică “George Enescu” – Bucureşti) Profesor: GABRIELA  ENĂŞESCU

Frédéric Chopin: Scherzo nr. 2 în Sol minor

CRISTIANA  BERBECARU – pian (cls a XII-a, Liceul de Artă “Marin Sorescu” -Craiova) Profesor: MARIANA  ILIE

Robert Schumann: Humoresca în Si bemol major, op. 26

DANIEL  DASCĂLU – pian (anul II, Universitatea Naţională de Muzică – Bucureşti Profesor: DANA  BORŞAN

* Preţul biletului: 10 lei; 5 lei (elevi, studenţi, pensionari); concert inclus în abonament