Program Zilele Municipiului Craiova 2011 – Editia XV – 25 – 30 octombrie

bannerzc2011 Program Zilele Municipiului Craiova 2011   Editia XV   25   30 octombrie poze

Program  final pentru Zilele Craiovei 2011. Lista completă a manifestărilor organizate de primăria Craiova cu ocazia zilelor oraşului.

MARŢI, 25 OCTOMBRIE

10.00, Cimitirul Sineasca – Monumentul Eroilor, Cimitirul Ungureni:
Ziua Armatei – Ceremonial militar religios cu depuneri de coroane de flori la Monumentul Eroilor, cu prilejul sărbătoririi Zilei Armatei Române
Organizator: Garnizoana Craiova

11.00, Casa de Cultură a Studenţilor Craiova:
Eşti diferit fiind voluntar – Vernisajul expoziţiei de fotografii din timpul activităţilor de voluntariat
Organizatori: D.J.S.T. Dolj, Casa de Cultură a Studenţilor Craiova , Tele “U” Craiova, Radio “Oltenia” Craiova

12.00, Colegiul Naţional “Carol I”
Expoziţie de carte dedicată împlinirii a 180 de ani de la renaşterea Armatei Naţionale şi de la înfiinţarea Strajei Pământeşti
Organizatori: Primăria Municipiului Craiova, Consiliul Judeţean Dolj, Muzeul Olteniei Craiova, Muzeul de Artă Craiova, Colegiul Naţional “Carol I” Craiova, C.I.T.T. Craiova, A.T.E.F. Oltenia, A.R.I.P.A. – Filiala Craiova

14.00, Casa de Cultură a Studenţilor Craiova:
Oltenia Star – Concursuri pe secţiuni – artă plastică (pictură, grafică, caricatură, bandă desenată), muzică (uşoară, populară, folk, rock), poezie
Organizatori: D.J.S.T. Dolj, Casa de Cultură a Studenţilor Craiova, Inspectoratul Şcolar Judeţean Dolj, Radio “Oltenia” Craiova

17.00, Casa de Cultură Traian Demetrescu, Galeria Vollard:
Expoziţie de grafică: “Pelegrin prin Craiova” – autor Alexandru Pascu, artist plastic
Organizator: Casa de Cultură “Traian Demetrescu”

18.00, Teatrul Liric Elena Teodorini:
Dialog de artă – Spectacol de muzică şi balet oferit de tineri talentaţi
Organizatori: D.J.S.T. Dolj, Teatrul Liric “Elena Teodorini” , Liceul de Coregrafie “Floria Capsali”, Liceul de Artă “Marin Sorescu”

18.00, Piaţa Mihai Viteazu:
“Nunta”- Spectacol de teatru
Organizator: Teatrul pentru Copii şi Tineret “Colibri”

18.30 – 20.30, Procesiune Religioasă de Sfântul Dumitru, pe traseul: Biserica Catedrală Sfântul
Dumitru – Str. M.Kogălniceanu – Str. Ialomicioara – Biserica Sf. Gheorghe Vechi – Universitate – str.A.I. Cuza – Prefectură – Calea Unirii – Biserica Catedrală Sf. Dumitru
Organizatori: Mitropolia Olteniei, Arhiepiscopia Craiovei

19.00 Teatrul Naţional Marin Sorescu:
“Lacul Lebedelor”, de P.I. Ceaikovski – Spectacol de balet în 4 acte al Teatrului Rus de Operă şi Balet din Odessa, Ucraina
Organizator: Teatrul Naţional “Marin Sorescu”

MIERCURI, 26 OCTOMBRIE

09.30, Catedrala Mitropolitană “Sfântul Dumitru”
Slujba religioasă TE DEUM

10.00, Teatrul Liric Elena Teodorini:
Vernisajul expoziţiei de artă plastică digitală
Organizator: Palatul Copiilor Craiova

11.00, Sala Mare a Primăriei Municipiului Craiova:
Ceremonia festivă ocazionată de cea de a XV-a ediţie a Zilelor Municipiului Craiova

11.00, Piaţa Mihai Viteazu:
“Invitaţie la joacă” – Spectacol de teatru
Organizator: Teatrul pentru Copii şi Tineret “Colibri”

11.00, Primăria Municipiului Craiova, sediul Palace:
Expoziţie de lucrări de artă
Organizatori: Fundaţia KILDATEL, Casa de Cultură “Traian Demetrescu”

12.30, Primăria Municipiului Craiova:
Salonul Internaţional de caricatură şi grafică satirică, ediţia a V-a, cu participarea maeştrilor Ştefan Popa Popa’s şi Gabriel Bratu
Organizatori: Primăria Municipiului Craiova, Muzeul de Artă Craiova

17.00, Casa de Cultură Traian Demetrescu, Salonul Medieval:
Expoziţie de cărţi poştale: “Craiova de ieri şi de azi”- expun colecţionari craioveni
Organizator: Casa de Cultură “Traian Demetrescu”

19.00, Teatrul Liric Elena Teodorini:
“Revista Revistelor”- Spectacol al Teatrului de Revistă Constantin Tănase, cu: Alexandru Arşinel, Stela Popescu, Nae Lăzărescu, Vasile Muraru, Cristina Stamate, Adriana Trandafir, ş.a.
Organizator: Primăria Municipiului Craiova

19.00, Teatrul Naţional “Marin Sorescu”
“Două poveşti de amor”, de A.P.Cehov – Spectacol al ArCub Bucureşti, cu: Cerasela Iosifescu, Silviu Biriş, Ion Gh. Arcudeanu.
Organizatori: Primăria Municipiului Craiova, Teatrul Naţional “Marin Sorescu”

JOI, 27 OCTOMBRIE

10.00, Parcul Nicolae Romanescu:
Crosul “Zilele Craiovei”
Organizatori: D.J.S.T. Dolj, Asociaţia Judeţeană “Sportul pentru Toţi”, Şcoala nr. 18

11.00, Piaţa Mihai Viteazu:
“Jocuri magice” – Spectacol de teatru
Organizator: Teatrul pentru Copii şi Tineret “Colibri”

11.00, Sala Mare a Primăriei Municipiului Craiova:
Turist de nota 20 – Lansare de proiect turistic
Organizatori: Primăria Municipiului Craiova, D.J.S.T. Dolj, Inspectoratul Şcolar Judeţean Dolj, Radio “Oltenia” Craiova

15.00, Palatul Copiilor Craiova:
Programe artistice ale copiilor – Momente şi schiţe, de I. L. Caragiale; La Lilieci, de Marin Sorescu
Organizator: Palatul Copiilor Craiova

19.00, Filarmonica Oltenia Craiova:
“Vremea nemâniei” – Concert extraordinar Tudor Gheorghe, dirijor Marius Hristescu, cu participarea Orchestrei Arkadia
Organizator: Filarmonica Oltenia Craiova

19.00, Teatrul Naţional Marin Sorescu:
“Sâmbătă, Duminică, Luni”, de Eduardo De Filippo – Spectacol al Teatrului Naţional Bucureşti, cu: Matei Alexandru, Ileana Stana-Ionescu, George Motoi, Costel Constantin, Traian Stănescu, Cecilia Bârbora, ş.a.
Organizatori: Primăria Municipiului Craiova, Teatrul Naţional “Marin Sorescu˝

19.00, Teatrul Liric Elena Teodorini:
“Sirena şi Victoria” – Spectacol al Teatrului George Ciprian din Buzău, cu: Virgil Ogăşanu, Valeria Ogăşanu, Diana Lupescu.
Organizator: Primăria Municipiului Craiova

VINERI, 28 OCTOMBRIE

11.00, Esplanada Teatrului Naţional Marin Sorescu:
Târgul Meşterilor Populari, Ediţia a XXXIV – a – Deschiderea oficială
Organizatori: Consiliul Judeţean Dolj, Muzeul Olteniei Craiova în colaborare cu Primăria Municipiului Craiova

11.00, Piaţa Mihai Viteazu:
“Şoricelul si Balena Banela” – Spectacol de teatru
Organizator: Teatrul pentru Copii şi Tineret “Colibri”

12.30, Piaţa Mihai Viteazu:
Demonstraţie de dresură de câini a Centrului Chinologic “Dr. Aurel Greblea” Sibiu
Organizator: Primăria Municipiului Craiova

18.00, Esplanada Poştei din Craioviţa Nouă:
La ceas de sărbătoare – melodii şi dansuri folclorice, cu: Constantin Enceanu, Petrică Mâţu Stoian, Mariana Ionescu Căpitănescu, Niculina Stoican, orchestra şi dansatorii Ansamblului Folcloric Maria Tănase din Craiova, ş.a.
Organizatori: Primăria Municipiului Craiova, Ansamblul Folcloric “Maria Tănase”

19.00, Teatrul Naţional Marin Sorescu:
“O scrisoare pierdută”, de I. L. Caragiale – Spectacol al Teatrului de Comedie Bucureşti, cu: Marcel Iureş, George Mihăiţă, Marius Florea Vizante, Valentin Teodosiu, Dorina Chiriac, ş.a.
Organizatori: Primăria Municipiului Craiova, Teatrul Naţional “Marin Sorescu”

19.00, Filarmonica Oltenia Craiova:
Concert simfonic, susţinut de Orchestra simfonică a Filarmonicii Oltenia Craiova, dirijor Walter Hilgers (Austria), solist Sergiu Cârstea (trompetă)
Organizator: Filarmonica Oltenia Craiova

19.00, Teatrul Liric Elena Teodorini:
“One Man Show” – Spectacol cu Horaţiu Mălăele
Organizator: Primăria Municipiului Craiova

19.00, Parcul Tineretului:
CONCERT EXTRAORDINAR ZILELE CRAIOVEI 2011:
PHOENIX, LOREDANA, DELIA, FLY PROJECT, DJ PROJECT ŞI GIULIA
Organizator: Primăria Municipiului Craiova

SÂMBĂTĂ, 29 OCTOMBRIE

10.00, Palatul Copiilor Craiova:
Craiova, oraşul viitorului – Concurs de eseuri
Organizator: Palatul Copiilor Craiova

10.00, Parcul Tineretului:
Spectacol de muzică şi dansuri pentru copii
Organizator: Palatul Copiilor Craiova

10.00, Parcul Nicolae Romanescu, Velodrom:
Concurs Naţional de Karting
Organizator: Palatul Copiilor Craiova

10.00, Casa de Cultură Traian Demetrescu, Salonul Medieval:
Concurs de Şah blitz pentru copii până în 14 ani
Organizatori: Casa de Cultură “Traian Demetrescu”, D.J.S.T. Dolj, Asociaţia Judeţeană de Şah Dolj

10.00, Piaţa Centrală:
Ziua Recoltei – Spectacol de melodii şi dansuri folclorice
Organizator: SC Pieţe şi Târguri Craiova SRL

11.00, Strada A. I. Cuza:
Salonul AutoShow – Inaugurarea expoziţiei auto
Organizatori: Camera de Comerţ şi Industrie a Judeţului Dolj, Primăria Municipiului Craiova

11.00, Piaţa Mihai Viteazu:
“Punguţa cu doi bani” – Spectacol de teatru
Organizator: Teatrul pentru Copii şi Tineret “Colibri”

12.00, Parcul Nicolae Romanescu, Foişor:
Muzica militară a Garnizoanei Craiova
Organizatori: Garnizoana Craiova, Primăria Municipiului Craiova

12.00, Piaţa Mihai Viteazu:
Spectacole susţinute de copii

15.00, Teatrul Liric Elena Teodorini:
Spectacol prilejuit de Ziua Naţională a Greciei
Organizatori: Forumul Elen din Craiova, Teatrul Liric “Elena Teodorini”

18.00, Casa de Cultură Traian Demetrescu, Salonul Medieval:
Festivitatea de premiere a Concursului Naţional de Poezie Traian Demetrescu – TRADEM, ediţia a XXXIII-a
Organizator: Casa de Cultură “Traian Demetrescu”

18.00, Piaţa Mihai Viteazu:
Flash Mob – coregrafie pe un colaj muzical
Organizatori: C.D.S. Katamis, D.J.S.T. Dolj, Casa de Cultură “Traian Demetrescu”

18.00, Teatrul Naţional Marin Sorescu:
“Hoţi”, de Dea Loher, cu: Adrian Andone, Iulia Colan, Ştefan Mirea, Anca Dinu, ş.a.
Organizator: Teatrul Naţional “Marin Sorescu˝

19.00, Teatrul Liric Elena Teodorini:
Spectacol susţinut de ansambluri folclorice de amatori
Organizator: Ansamblul Folcloric “Maria Tănase”

19.00, Filarmonica Oltenia Craiova:
Concert de muzică veche românească – Ansamblul Imago Mundi (Bucureşti)
Organizator: Filarmonica Oltenia Craiova

19.00, Parcul Tineretului:
CONCERT EXTRAORDINAR ZILELE CRAIOVEI 2011:
HOLOGRAF, VOLTAJ, ZDOB ŞI ZDUB, ANDA ADAM
Organizator: Primăria Municipiului Craiova

DUMINICĂ, 30 OCTOMBRIE

10.00, Parcul Nicolae Romanescu, Velodrom:
Concurs Naţional de Karting
Organizator: Palatul Copiilor Craiova

10.00, Casa de Cultură Traian Demetrescu, Salonul Medieval:
Concurs de Şah blitz pentru juniori şi seniori
Organizatori: Casa de Cultură “Traian Demetrescu”, D.J.S.T. Dolj, Asociaţia Judeţeană de Şah Dolj

11.00, Teatrul Naţional Marin Sorescu:
Întâlnire cu George Banu – profesor de studii teatrale la Sorbonne Nouvelle, Paris
Organizator: Teatrul Naţional “Marin Sorescu˝

11.00, Piaţa Mihai Viteazu:
“Capra cu trei iezi” – Spectacol de teatru
Organizator: Teatrul pentru Copii şi Tineret “Colibri”

11.30, Esplanada Teatrului Naţional Marin Sorescu:
Târgul Meşterilor Populari, Ediţia a XXXIV – a – Festivitatea de premiere
Conferirea distincţiei – Premiul Cetăţii Banilor
Organizatori: Consiliul Judeţean Dolj, Muzeul Olteniei Craiova în colaborare cu Primăria Municipiului Craiova

12.00, Piaţa Mihai Viteazu
Spectacole susţinute de copii

19.00, Teatrul Liric Elena Teodorini:
“Boema”, de Giacomo Puccini – Spectacol de operă
Organizator: Teatrul Liric “Elena Teodorini”

19.00, Teatrul Naţional Marin Sorescu:
“Tartuffe”, de Moliere – cu: Ilie Gheorghe, Tamara Popescu, Valentin Mihali, Nataşa Raab, Ştefan Cepoi, Valeriu Dogaru, Dragoş Măceşeanu, ş.a.
Organizator: Teatrul Naţional “Marin Sorescu”

19.00, Parcul Tineretului:
CONCERT EXTRAORDINAR ZILELE CRAIOVEI 2011:
DIRECŢIA 5, SISTEM, ALEX VELEA, TALISMAN, ANDREEA BĂLAN ŞI PETRIŞOR RUGE
Organizator: Primăria Municipiului Craiova