PROGRAM MANIFESTĂRI CASA DE CULTURĂ „TRAIAN DEMETRESCU” (octombrie-decembrie 2014)

 

PROGRAM MANIFESTĂRI CASA DE CULTURĂ „TRAIAN DEMETRESCU” (octombrie-decembrie 2014)

  1. 1.      Taifasuri rânduite artistic despre emoţii manifestate (lunar)
  2. 2.      De la Cetatea Băniei la Cetatea Poeziei (lunar)
  3. 3.      Petrache Poenaru – izvor de culoare (10 oct?) Piaţa „Mihai Viteazul”
  4. 4.      Echo (7 oct.) – Piaţa „Mihai Viteazul” (fotografie)
  5. 5.      Festivalul internaţional de sound and slam poetry, ediţia I (16-19 oct.)
  6. 6.      Festivalul-concurs „Vreau să cânt”, ediţia a X-a (26 oct.-preselecţii; 1 nov-finala) (Aula Buia)
  7. 7.      Săptămâna TRADEM

3        nov.         –  Lansare de carte Liviu Ionescu (ora 17.00)

–          „În duoi” piesă de teatru de Traian Demetrescu (Daniela Ionescu şi Cătălin Miculeasa) (ora 18.00)

4 nov.: recital muzică şi poezie (Haricleea Nicolau  – recitare şi Mircea Suchici – muzică) + Ionuţ Vişan (grafică) (18.00)

5 nov.: lansare Cenaclu TRADEM + muzică: trupa „Major Office” (17.00)

6 nov: Taifasuri rânduite artistic despre emoţii manifestate (18.00)

7 şi 8 nov: Colocviu Naţional Traian Demetrescu şi Ştefan Petică (7 nov. Petică+ lansare Petică) (8 nov. Tradem + lansare de carte Dumitru Ungureanu: „Poetica femeilor voluminoase”)

9 nov.: premiere concurs de poezie şi traduceri (ediţia 36 poezie, ediţia 1 traduceri)

  1. 8.      Festivalul Şanselor Tale (17-22 nov)
  2. 9.      Festivalul Internaţional de Epigramă (ed. III) (21-22 nov.)
  3. 10.  Simpozionul Internaţional de Avangardă „Craiova şi avangarda europeană), ed.II: Dolfi Trost (28-29 nov.)
  4. 11.  Festivalul de colinde (mijlocul lunii decembrie)
  5. 12.  Concurs de desen digital (decembrie)

Ateliere

Gratuite

  1. Atelier de artă fotografică  (lunea, ora 18.00) Diana Adina Burciu (începe pe 13 oct)
  2. Dans (marţea.: 17.00-18.00: copii: maxim 15 participanţi; 18.00-19.30: adulţi, maxim 10 participanţi): Pavel Rotari (începe pe 7 octombrie)
  3. Pictură (miercurea: ora 18.00 – adulţi): Roberta Ionescu (maxim 10 participanţi) (începe pe 8 oct.)
  4. Pictură (vinerea, ora 16.00 – copii): Magda Buce-Răduţ (începe pe 10 oct.)
  5. Drama-terapie (sâmbăta: ora 11.00) (liceeni) Daniela Ionescu (începe pe 11 oct.)

Cu plată

  1. Scrapbooking (joia: 17.00) 15 lei/participant: Veronica Svanström
  2. Suedeză (joia; 16 oct.; 19.00-20.00) (maxim 15 participanţi) (15 lei/participant): Magnus Svanström (condiţie: nivel elementar de limba engleză)

Participanţi la Festivalul internaţional de sound and slam poetry

Din străinătate

 

  1. Philip Meersman (Belgia)
  2. Peter Waugh (UK/Austria)
  3. Tobias Kunze (Germania)
  4. Katarzyna Bazarnik (Polonia)
  5. Zenon Fajfer  (Polonia)
  6. Claus Ankersen (Danemarca)
  7. Claudio Pozzani (Italia)
  8. Angyal Gyula (Ungaria)
  9. Michael Fischer (muzician, Austria)

Din țară

  1. Felix Nicolau
  2. Peter Sragher
  3. Iulia Militaru
  4. Anca Bucur
  5. Lidia Vianu ?

+ poeţi craioveni