Muzeul de Artă din Craiova a pierdut în instanţă 21 de piese în favoarea moştenitorilor lui Barbu Drugă. Obiectele de artă au şi fost ridicate de moştenitori după un proces care a durat patru ani.
Anunţul a fost făcut ieri, într-o conferinţă de presă, de preşedintele CJ DOlj, Ion Prioteasa, care spune că piesele au fost evaluate la 1o miliarde de lei vechi.
“Suntem mai săraci cu 21 de piese care au fost expuse până acum în muzeu şi pe care, din acest moment, cei care vor trece pragul acestuia nu le mai vor vedea. După patru ani de procese, am pierdut succesiv, pentru că descendenţii boierului Barbu Drugă sau aşa-zişii descendenţi, pentru că unii se pare că au cumpărat drepturi succesorale, au intrat în posesia acestor bunuri, despre care spun că se găseau în casa lui Barbu Drugă, în momentul în care a fost naţionalizată. Dacă ar vrea cineva să le răscumpere, circa 10 miliarde de lei vechi. Dacă se constată că o parte dintre aceste piese sunt copii, la o evaluare mai atentă, valoarea scade”, a spus Prioteasa.
Directorul Muzeului de Artă din Craiova, Florin Rogneanu, deşi învins în instanţă, contestă în continuare modul în care i-au ielşit din instituţie obiectele de artă, mai ales expertiza realizată de un anume Mircea Deac. “Lucrările expertizate de Deac sunt de sculptură-marmură, de artă decorativă – vase, tapiserie -, pictură străină, ori Deac nu putea fi autorizat pentru toate. În registrul experţilor şi specialiştilor, Deac apare la numărul 47 ca specialist pe artă românească şi artă decorativă europeană, secolul 19 – 20. Deci dânsul nu avea voie să facă sau instanţa să-i recunoască dreptul de a face expertiză pe pictură europeană, sculptură europeană. Două vase de ceramică italiană nu există, însă dânsul le şi evaluează la 3.000 RON”, a spus Rogneanu. Acesta a mai precizat că, în afara expertizei, moştenitorii lui Barbu Drugă s-au mai bazat în instanţă doar pe ghidul muzeului, în care erau prezentate poze ale unora din cele 21 de piese, pe o carte realizată înainte de 1989 de un fost director al muzeului şi pe o fotografie realizată în casa lui Barbu Drugă, în care apare sculptura “Cele trei Graţii”.
Printre piesele pierdute de muzeu în instanţă se numără “Venus după baie”, “Venus cu delfin”, o copie târzie a sculpturii “Cele trei graţii”, “Leul şi şarpele” – bronz de artă, “Cupidon”, “Mercur”, “Bust al lui Platon”, “Copil plângând”, “Femeie nud”, porţelanuri şi trei picturi.
tags: arta barbu druga craiova gratii mostenitori muzeu piese proces sculptura

NOU PE BLOG: România va avea mari probleme cu plata datoriilor 




