Forţele de ordine din cadrul Grupării de Jandarmi Mobile Craiova şi Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Dolj vor fi prezente la manifestările dedicate zilelor oraşului.
Jandarmii vor asigura ordinea atât la concertele programate în cadrul Zilelor Craiovei cât şi la procesiunea religioasă de Sf. Dumitru, aducând aminte particpanţilor la evenimente de restricţiile cărora trebuie să li se supună.
“Efective din cadrul Grupării de Jandarmi Mobile Craiova şi Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Dolj vor asigura măsurile de ordine publică pe întreaga perioadă de desfăşurare a manifestărilor cuprinse în programul „ Zilele Municipiului Craiova” .
Amintim, în acest sens, cele mai importante activităţi la care vor participa
efectivele celor două unităţi, în acest sfârşit de săptămână.
Vineri, 22 octombrie, începând cu ora 18.00, un efectiv de 70 de jandarmi, din cadrul GJMb Craiova, va participa la asigurarea măsurilor de ordine publică cu ocazia Concertului folcloric extraordinar, ce se va desfăşura pe esplanada din cartierul Craioviţa Nouă.
Peste 70 de jandarmi din cadrul Grupării de Jandarmi Mobile Craiova vor asigura măsurile de ordine publică, în data de 23.10.2010, începând cu ora 19.00, când va avea loc spectacolul de muzică uşoară pe Velodromul din Parcul “ Nicolae Romanescu” .
Luni, 25 octombrie, în intervalul 18.30 – 20.30, aproximativ 40 de jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi judeţean Dolj vor asigura măsurile de ordine publică pe timpul procesiunii religioase de Sfântul Dumitru, ce se va desfăşura pe traseul:
Catedrala Mitropolitană Sf. Dumitru – Str. Mihail Kogălniceanu – Str. Eugeniu Carada – Biserica Sf. Gheorghe Vechi – Universitate – Str. A.I. Cuza – Prefectură – Calea Unirii – Catedrala Mitropolitană Sf. Dumitru.
Participanţii la aceste adunări publice sunt obligaţi:
a) să respecte recomandările făcute de organizatorii adunărilor publice, împuterniciţii acestora sau forţele de ordine;
b) să se abţină de la acţiuni de natură a împiedica desfăşurarea normală a adunărilor publice şi să nu incite la asemenea acţiuni prin viu grai, manifeste sau alte mijloace audiovizuale;
c) să părăsească imediat adunările publice sau locul unde acestea se desfăşoară, când au fost somaţi de către organizatori, împuterniciţii acestora sau forţele de ordine;
Precizăm faptul că sâmbătă, 23 octombrie a.c., la spectacolul de muzică uşoară ce se va desfăşura pe Velodrom, va fi permis consumul de băuturi alcoolice numai în
locurile special amenajate. În acest sens, nu va fi permis accesul cu băuturi alcoolice în
zona de vizionare a spectacolului, această zona fiind delimitată prin garduri şi filtre de
jandarmi.
Reamintim pe această cale faptul că introducerea sau portul, de către persoanele
participante în locurile destinate desfăşurării acestor manifestaţii, al armelor de orice
fel, materialelor explozive sau incendiare, substanţelor iritant-lacrimogene sau cu efect
paralizant ori al altor asemenea materiale, substanţe sau obiecte, constituie infracţiune şi
se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani.
De asemenea, constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni
la 2 ani sau cu amendă, dacă fapta nu constituie o infracţiune mai gravă, opunerea
cu violenţă faţă de organizatori, împuterniciţii acestora sau faţă de forţele de ordine,
ori împiedicarea lor de a-şi exercita atribuţiile legale privind asigurarea ordinii în
desfăşurarea acestor adunări publice.
Misiunile jandarmilor au în vedere prevenirea şi combaterea oricăror fapte
care aduc atingere legilor şi normelor de convieţuire socială precum şi depistarea,
identificarea şi dispunerea măsurilor legale împotriva celor care comit acest gen de fapte.
Totodată, jandarmii îi sfătuiesc pe participanţii la manifestări să acorde o atenţie
deosebită bunurilor personale (genţi, poşete, etc.), să evite pe cât posibil să aibă la
vedere obiecte de valoare care pot atrage atenţia (aparate foto-video, bijuterii, etc.),
deoarece aceste evenimente reprezintă momente prielnice pentru infractori (în special
hoţii de buzunare), să manifeste răbdare, spirit de solidaritate, vigilenţă în locurile
aglomerate, să respecte indicaţiile forţelor de ordine şi să solicite sprijinul jandarmilor
aflaţi în dispozitiv în situaţia în care este necesară intervenţia acestora.
De asemenea, la sediul celor două unităţi de jandarmi vor fi constituite rezerve de intervenţie pregătite să intervină în cel mai scurt timp dacă situaţia operativă o va impune”, precizează un comunicat al Jandarmeriei doljene.