ISJ Dolj: Rezultatele obținute de elevii doljeni la etapa națională a olimpiadelor și concursurilor școlare la disciplinele tehnice, limba și literatura română, limba greacă, limba latină, fizică, istorie, religie și proiecte europene

Pe lângă premiile obținute de elevii olimpici ai județului Dolj la disciplinele matematică, geografie, biologie, muzică, limba franceză, limba spaniolă, limba germană, limba engleză, socio-umane și chimie,  vă transmitem rezultatele obținute de elevii doljeni la etapa națională  a olimpiadelor și concursurilor școlare la disciplinele tehnice, limba și literatura română, limba greacă, limba latină, fizică, istorie, religie și proiecte europene.

 

  1. La etapa națională a olimpiadelor desfășurate la disciplinele tehnice, limba și literatura română, limba greacă, limba latină, fizică și istorie, au fost obținute următoarele premii și mențiuni:

Premiul I – 4

Premiul II – 4

Premiul III – 3

Mențiune MEN – 14

Premiul special –4

 

  1. La concursurile școlare derulate până la această dată, la faza națională, au fost obținute 2 premii III și un premiu special.

 

 

  1. Rezultate Olimpiada – Discipline tehnice
Nr. crt. Denumire concurs/ olimpiadă Numele și prenumele elevului Unitatea de învățământ Numele și prenumele prof. îndrumător Premiul
1. Olimpiada la modulele  din aria curriculară „Tehnologii”/Profil -Resurse Naturale și Protecția Mediului/ Protecția mediului Măicănescu V. Mihaela-Eliza Colegiul Tehnic ,, Costin D. Nenitescu” Craiova, Dolj Tudora Sabina,

Cristea Iulia

I
2. Olimpiada la modulele  din aria curriculară „Tehnologii”/Profil -Resurse Naturale și Protecția Mediului/ Protecția mediului Cîrstea G.F. Nicoleta-Daniela Colegiul Tehnic “Costin D. Nenitescu”, Craiova, Dolj Tudora Sabina,

Cristea Iulia

I
3. Olimpiada la modulele  din aria curriculară „Tehnologii”/Profil -Resurse Naturale și Protecția Mediului/ Agricultură/ Creșterea animalelor Cruceru L. Raluca Ioana Liceul Tehnologic ,,Ing.Ionete Aurelian ” Malu Mare, Dolj  

Dodocioiu Angela

I
4. Olimpiada la modulele  din aria curriculară „Tehnologii”/Profil -Resurse Naturale și Protecția Mediului/ Agricultură/ Creșterea animalelor Predoi   P.G. Elena-Magdalena Colegiul Tehnic „Ştefan Milcu”Calafat, Dolj  

Popa Aneta

Mențiune
5. Olimpiada la modulele  din aria curriculară „Tehnologii”/Profil -Resurse Naturale și Protecția Mediului/ Agricultură/ Cultura Plantelor Stalea A. Mihăița Ionuț Liceul Teoretic „George St. Marincu”Poiana Mare,Dolj Urziceanu Niculina, Mitoiu Aurora Mențiune
6. Olimpiada la modulele  din aria curriculară „Tehnologii”/ Tehnic / Construcții instalații și lucrări publice Năstasie M. Ionuț Vasile Liceul Tehnologic ,,Dimitrie Filișanu” Filiași Barbu Alexandra, Agapie Minodora III
7. Olimpiada la modulele  din aria curriculară „Tehnologii”/ Tehnic / Mecanică Voinea L.M. Virgil Constantin Colegiul ,,Ștefan Odobleja” Craiova, Dolj Ciulu Simona,

Hertzog Roxana,

Săndoi Cristina,

Vilă Eugenia

Mențiune
8. Olimpiada la modulele  din aria curriculară „Tehnologii”/ Tehnic / Mecanică Manea V. Ștefăniță Cătălin Colegiul ,,Ștefan Odobleja” Craiova, Dolj Hertzog Roxana, Prundeanu Lavinia, Ceucă- Diaconescu  Monica,

Vilă Eugenia

III
9. Olimpiada la modulele  din aria curriculară „Tehnologii”/ Tehnic / Electric, electrotehnic, electromecanic  

Bornăgel I. Aurel Petre

Liceul Tehnologic ,,Alexandru Macedonski” Melinești, Dolj Ioana Elena,

Popescu Anghel Gheorghe

Mențiune

 

  1. Rezultate Olimpiada Aria curriculară – Limbă și comunicare
Nr. crt. Denumire concurs/ olimpiadă Numele și prenumele elevului Unitatea de învățământ Numele și prenumele prof. îndrumător Premiul
1.       1. OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ CIUREZU GHERGHE L.M. LETIȚIA MARIA ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIRCEA ELIADE” CRAIOVA ANCA RĂDULESCU II
2.       2. OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ GROZA D. MARIA ALEXANDRA COLEGIUL NAȚIONAL ”FRAȚII BUZEȘTI” CRAIOVA CISMARU MARIA PREMIU SPECIAL
3.       3. OLIMPIADA DE LECTURĂ – „LECTURA CA ABILITATE DE VIAȚĂ” COTEȚ-ȘERBAN S. GEORGIANA MIHAELA LICEUL TEORETIC „CONSTANTIN BRÂNCOVEANU” DĂBULENI ZARIA ALINA MENȚIUNE
4.       4. OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE LIMBI CLASICE – LIMBA LATINĂ STOIAN A. V. IOANA BIANCA COLEGIUL NAȚIONAL ”FRAȚII BUZEȘTI” CRAIOVA ȚALEA JULIETA MENȚIUNE
5.       5 OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE LIMBI CLASICE – LIMBA LATINĂ IOTA F.  IULIA ANDREEA COLEGIUL NAȚIONAL ”FRAȚII BUZEȘTI” CRAIOVA ȚALEA JULIETA PREMIU SPECIAL
6. OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE LIMBI CLASICE – LIMBA LATINĂ MÎRTAN C. CRISTINA-EUGENIA COLEGIUL NAȚIONAL ”FRAȚII BUZEȘTI” CRAIOVA ȚALEA JULIETA PREMIU SPECIAL
7. OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE LIMBI CLASICE – LIMBA LATINĂ SMARANDACHE L. VALERIA DIANA COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC ”ȘTEFAN VELOVAN” CRAIOVA STÂNCĂ INA NELIDA TRAIANA MENȚIUNE
8. OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE NEOGREACĂ PAPALITSAS ELENA FEY COLEGIUL NAȚIONAL ”FRAȚII BUZEȘTI” CRAIOVA XANTULA GIUVANUDIS I
9. OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE NEOGREACĂ DINCĂ IZABELLA NICOLETA LICEUL TEORETIC AMĂRĂȘTII DE JOS

 

XANTULA GIUVANUDIS II
10. OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE NEOGREACĂ TRUȘCĂ HARITINA ȘCOALA GIMNAZIALĂ ,,GHEORGHE ȚIȚEICA”

 

XANTULA GIUVANUDIS III
11. OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE NEOGREACĂ IOȚA ALEXANDRA CARMEN COLEGIUL NAȚIONAL ,,CAROL I”

 

XANTULA GIUVANUDIS MENȚIUNE
12. OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE NEOGREACĂ FRUNZĂ VLAD ANDREI COLEGIUL NAȚIONAL ,,ELENA CUZA”

 

XANTULA GIUVANUDIS MENȚIUNE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Rezultate Olimpiada Naţională de Istorie, Alba Iulia

 

 

Nr.

crt.

Numele

şi prenumele elevilor

Clasa Unitatea şcolară de provenienţă Premiul Prof. coordonator
1. Goga N.D.Andreea XI C.N.Fraţii Buzeşti, Craiova Menţiune Cadea Nori Ionela
2. Firţulescu M. Andrada Mihaela XII C.N.Fraţii Buzeşti, Craiova Premiul Special Pandia Oprea

 

  1. Rezultate Olimpiada Națională de Fizică, Breaza
  Nume și prenume elev clasa Unitatea școlară MEN SRF  Profesor
1 Marcu Răzvan-Gabriel
VII
Şcoala Gimnazială „Gheorghe Ţiţeica” Mențiune Medalie de Aur Tuţuleasa Daniela
2 Georgescu Irina Maria VII Școala Gimnazială „Traian”   Medalie de Bronz Pirtea Zânca
3 Mihăițoaia Cayuss Andrei VIII Şcoala Gimnazială „Gheorghe Ţiţeica” Premiul II Medalie de Aur Tuţuleasa Daniela
4 Ciurescu Răzvan-Mihail VIII Școala Gimnazială „Traian” Mențiune Medalie de Aur Pirtea Zânca
5 Leoni Cesar Emanuele IX Colegiul Naţional „Fraţii Buzeşti”   Diplomă de Onoare Marin Șerban
6 Dincă Maria X Colegiul Naţional „Fraţii Buzeşti” Mențiune Medalie de Argint Panaghianu Magdalena
7 Reșceanu Andrei X Colegiul Naţional „Fraţii Buzeşti”   Diplomă de Onoare Popoi Liviu Mihai

 

  1. Rezultate Olimpiada Națională de Religie, Iași, 12-15 aprilie 2018

 

Nr. crt. Nume și prenume elev clasa Unitatea școlară Premiul/Mențiune Prof. coordonator
1 Stanciu Robert Nicolae IX Colegiul Național Militar”Tudor Vladimirescu” Craiova II Ionescu Florin

Gheorghe Iuliana

2 Apetrei Teodora Alexandra XII Colegiul Naţional „Fraţii Buzeşti” Craiova Mențiune Diaconu Ovidiu

 

 

II.Concursuri Școlare

 

  1. Elevii premiați la etapa națională a concursurilor desfășurate la disciplinele tehnologice pentru învățământul profesional
Nr.

 crt.

Denumire concurs/ olimpiadă/Domeniul/Calificarea profesională Numele și prenumele elevului Unitatea de învățământ Numele și prenumele prof. îndrumător Premiul
1 Concursul  la disciplinele tehnologice pentru învățământul profesional/ Estetica și igiena corpului omenesc/ Frizer –coafor-manichiurist-pedichiurist Graure M. Alexandra Liceul Tehnologic UCECOM ”Spiru Haret” Craiova,Dolj Neațu Cristina Ionela Special
Dănișor Mirela
2 Concursul  la disciplinele tehnologice pentru învățământul professional/ Ospătar(chelner)vânzător în unități de alimentație Gheorghe G. Flori Violeta

 

Colegiul Național Economic. ”Gh.Chițu” Craiova, Dolj Cîrstea Florina III
Gămulescu Marinela

 

  1. Rezultatele obținute la Concursul Național ”Made for Europe” (produse rezultate în urma proiectelor derulate)

Produsul “Grătar cu rotisor”al Liceului ”Traian Vuia” Craiova a obținut locul al III – lea la faza națională a Concursului Made for Europe. Acesta a fost realizat de o echipă de stagiari VET, în baza competențelor cheie dobândite în cadrul stagiului de practică la firma ”Charalambos Michael Metal Works” în Cipru, localitatea Paphos..
În activitățile derulate în stagiul de pregătire practică au fost efectuate lucrări practice cu asamblari demontabile și nedemontabile, conform programei Curriculum-ului în Dezvoltare Locală, domeniul Mecanică, specifică calificarii..
Produsul, confecționat în totalitate din materiale recuperabile, este o aplicație practică realizată prin operații de prelucrare prin așchiere si asamblări nedemontabile – prin sudură și demontabile – filet – piulița. Produsul este.Lucrarea este funcțională (atât în curent alternativ cât și în curent continuu, la baterie de 12V) putând fi utilizată atât în gospodărie, terase dar și la picnic.

Echipa de profesori a fost formată din: Miruna Dreșca, Mariana Stoineac, Irina Dorovschi, Popescu Cristina, Luminița lazăr și Ileana Moculescu.

 

Inspectoratul Școlar Județean Dolj felicită elevii participanți și mulțumește cadrelor didactice pentru implicare și dăruire!