ICR: Festivalul Filmului European la București, Craiova, Iași, Tîrgu-Mureș și Hunedoara – PROGRAM

Festivalul Filmului European la București, Craiova, Iași, Tîrgu-Mureș și Hunedoara // PROGRAM

 

Cea de a 19-a ediție a Festivalului Filmului European se va desfășura în București (7-14 mai 2015) și în patru orașe din țară – Craiova (15-17 mai 2015), Iași și Tîrgu Mureș (22-24 mai 2015), și Hunedoara (29-31 mai 2015) – oferindu-le cinefililor 56 de producții (drame, comedii, biografii, scurtmetraje, documentare, filme de animaţie) provenind din 26 de țări europene. Detalii: aici

PROGRAM

BUCUREȘTI

Program Cinema ELVIRE POPESCO

Vineri,  8 mai 
17:00 Dușmanul meu / The Enemy Within – Yorgos Tsemberopoulos / Grecia / 2014 / 103’
19:00 O poveste cu cântec / Lilting – Hong Khaou / Marea Britanie / 2014 / 86’
21:00 Dumnezeii / Gods – Łukasz Palkowski / Polonia / 2014 / 112’

Sâmbătă, 9 mai – Ziua Europei
13:00 Haide, Eddy! / Go, Eddy! – Gert Embrechts / Belgia / 2012 / 100’
15:00 Celelalte mătănii / Wrong Rosary – Mahmut Fazil Çoşkun / Turcia / 2009 / 90’
16:45 Între lumi / Between Worlds – Feo Aladag / Germania / 2014 / 103’
18:45 Fisuri în beton / Cracks in Concrete – Umut Dağ / Austria / 2014 / 106’
20:45 Hipocrat* / Hippocrates – Thomas Lilti / Franța / 2014 / 102’

Duminică, 10 mai 
11:00 Lecții în dragoste / Lessons in love – Antoinette Beumer / Olanda / 2013 / 96’
13:00 În numele… / In the Name of… – Malgorzata Szumowska / Polonia / 2013 / 102’
15:00 Nord-vest / Northwest – Michael Noer / Danemarca / 2013 / 91’ (doc)
Republica Moldova și Ucraina în Focus
17:00 Ghidul / The Guide – Oles Sanin / Ucraina / 2014 / 122’ (doc)
19:30 Gypsy Baron* – Michaela Ronzoni, Oliver Indra, Anthony Jacobson / Austria / 2014 / 75’ (doc)
21:00 Copilul / Das Kind – Yonathan Levy / Franța / 2013 / 93’ (doc)

Luni, 11 mai 
Republica Moldova și Ucraina în Focus
17:00 Casa mea / My home – Jiří Stejskal / Cehia / 2014 / 83’ (doc)
18:30 Chişinău – din zori până în amurg / Chisinau from Dawn Till Dusk – Polonia / 2013 / 44’ (doc)
Kiev – din zori până în amurg / Kiev from Dawn Till Dusk – Polonia / 2011 / 44’ (doc)
20:30 La revedere* / Goodbye – Valeriu Jereghi / R. Moldova / 2009 / 60’ (doc)

Marți, 12 mai 
18:00 E ușor să trăiești cu ochii închiși / Living Is Easy with Eyes Closed – David Trueba / Spania / 2013 / 105’
20: 15 Umbră albă / White Shadow – Noaz Deshe / Germania / 2013 / 117’

Miercuri, 13 mai 
18:00 Cowboys – Tomislav Mršić / Croația / 2013 / 107’
20:00 Violette – Martin Provost / Franța / 2013 / 139’

Joi, 14 mai 

16:00 Tăietura / The Cut – Fatih Akin / Germania / 2014 / 138’
19:30 Gala de închidere a Festivalului Filmului European
Viktoria* – Maya Vitkova / Bulgaria / 2014 / 155’

Proiecție la sediul ICR
Marți, 12 mai
18:00 Ida – Paweł Pawlikowski / Polonia / 2013 / 82’

Accesul publicului este gratuit, în limita locurilor disponibile. În eventualitatea în care vor interveni modificări în program, acestea vor fi anunţate pe www.ffe.ro și www.facebook.com/ffeRomania.

*proiecţie în prezenţa invitaţilor speciali (oportunităţi de Q&A).

Program Cinema STUDIO

Vineri, 8 mai
18:00 Gelozia / La jalousie – Philippe Garrel / Franța / 2013 / 77’
20:00 Gala de deschidere de la Cinema Studio a FFE
Calvarul* / Calvary – John Michael McDonagh / Irlanda / 2014 / 102’

Sâmbătă, 9 mai – Ziua Europei
13:00 15 ani și o zi / 15 Years and One Day – Gracia Querejeta / Spania / 2013 / 96’
15:00 Scurtmetraje din Republica Moldova* – Colecția de arome / Cadoul / În ataș / 2014-2015 / 70’
16:30 Ziua filmului studențesc* – Acordajul profesorului Octav / Echilibru / In the House / Sin / Alice / Iulian. A True Story / Lecția despre cerc / Lucky – UNATC România / 2014-2015 / 120’
19:00 Miraj* / Mirage – Szabolcs Hajdu / Ungaria / 2014 / 95’
21:00 Față în față / Face to Face – Margarida Leitão / Portugalia / 2013 / 69’ (doc)

Duminică, 10 mai
12:00 Mă reîntorc printre cei vii / I’ll be back – Sergio Rubini / Italia / 2013 / 109’
14:00 În vremurile bune / Those were the days – Ineke Houtman / Olanda / 2014 / 90’
16:00 Vis-à-vis – Nevio Marasović / Croația / 2013 / 81’
17:30 Inimă de Leu / Heart of a Lion – Dome Karukoski / Finlanda / 2013 / 99’
19:30 Acasă la Bergman* / Trespassing Bergman – Jane Magnusson, Hynek Pallas / Suedia / 2013 / 107’ (doc)

Luni, 11 mai
17:00 Reuniunea / The Reunion – Anna Odell / Suedia / 2013 / 86’
18:30 Gustul coacăzelor / The Taste of Blueberries – Thomas De Thier / Belgia / 2014 / 86’
20:15 Visul fluturelui / The Butterfly’s Dream – Yılmaz Erdoğan / Turcia / 2013 / 138’

Marți, 12 mai
17:00 Gașca de fete / Girlhood – Céline Sciamma / Franța / 2014 / 113’
19:00 Dușmanul clasei* / Class Enemy – Rok Biček / Slovenia / 2013 / 112’
21:00 Sfântul GRA / Sacro GRA – Gianfranco Rosi / Italia / 2013 / 93’

Miercuri, 13 mai
17:00 Fortăreața / Fortress – Lukáš Kokeš, Klára Tasovská / Cehia / 2012 / 70’ (doc)
18:30 Pasolini – Abel Ferrara / Franța / 2014 / 86’
20:00 Între două surori / Beloved Sisters – Dominik Graf / Germania / 2014 / 138’

Joi, 14 mai
18:00 Domnișoara Julie / Miss Julie – Liv Ullmann / Norvegia / 2014 / 129’
20:30 Locke – Steven Knight / Marea Britanie / 2013 / 85’

Program Cinema PRO

Joi, 7 mai
Gala de deschidere a Festivalului Filmului European
19:30 Acasă la tata / Back Home – Andrei Cohn / România / 2014 / 91’

Duminică, 10 mai
10:30  Films by Tudor Giurgiu – Legături bolnăvicioase – 2006 / 86’
12:00  Films by Tudor Giurgiu – Nunți, muzici și casete video – 2008 / 57’
13:00  Films by Tudor Giurgiu – Superman, Spiderman sau Batman – 2011 / 11’
13:30  Films by Tudor Giurgiu – Despre oameni și melci – 2012 / 93’
15:30 – Filme românești la Berlinale 2015 – De ce eu?* / Tudor Giurgiu / 125’
18:00 – Filme românești la Berlinale 2015 – Aferim!* / Radu Jude / 105’
20:30 – Proiecție specială – Autoportretul unei fete cuminți* / Ana Lungu / 2015 / 81’

CRAIOVA
15-17 mai 2015: Festivalul Filmului European la Craiova
Teatrul Colibri | Centrul istoric

Vineri, 15 mai
19:00 Gala de deschidere a Festivalului Filmului European – Teatrul Colibri
De ce eu?/ Why me? – Tudor Giurgiu / România / 2015 / 125’
21:00 Calvarul / Calvary – John Michael McDonagh / Irlanda / 2014 / 102’ (în aer liber, Centrul istoric)

Sâmbătă, 16 mai
14:30 Visul fluturelui / The Butterfly’s Dream – Yılmaz Erdoğan / Turcia / 2013 / 138’
17:00 Lecții în dragoste / Lessons in love – Antoinette Beumer / Olanda / 2013 / 96’
19:00 Dușmanul clasei / Class Enemy – Rok Biček / Slovenia / 2013 / 112’
21:00 Leviatan / Leviathan – Andrey Zvyagintsev/ Rusia / 2014 / 140’ (în aer liber, Centrul istoric)

Duminică, 17 mai
13:30 Films by Tudor Giurgiu – Despre oameni și melci – 2012 / 93’
15:30 Locke – Steven Knight / Marea Britanie / 2013 / 85’
17:00 Miraj / Mirage – Szabolcs Hajdu / Ungaria / 2014 / 95’
19:00 Cowboys – Tomislav Mršić / Croația / 2013 / 107’
21:00 Domnișoara Julie / Miss Julie – Liv Ullmann / Marea Britanie / 2014 / 129’ (în aer liber, Centrul istoric)

IAȘI
22-24 mai 2015: Festivalul Filmului European la Iași
Casa de Cultură Mihai Ursachi

Vineri, 22 mai
19:00 Gala de deschidere a Festivalului Filmului European
O poveste cu cântec / Lilting – Hong Khaou / Marea Britanie / 2014 / 86’

Sâmbătă, 23 mai
12:30 Te iubesc, Ion și Doina – Leontina Vătămanu / Moldova / 2014 / 100’ (doc)
14:30 Films by Tudor Giurgiu – Legături bolnăvicioase – 2006 / 86’
16:00 Celelalte mătănii / Wong Rosary – Mahmut Fazil Çoşkun / Turcia / 2009 / 90’
18:00 Gelozia / La jalousie – Philippe Garrel / Franța / 2013 / 77’
20:00 Aferim! – Radu Jude / România / 2015 / 105’

Duminică, 24 mai
12:30 Față în față / Face to face – Margarida Leitao / Portugalia / 2013 / 69’ (doc)
14:00 Nord-vest / Northwest – Michael Noer / Danemarca / 2013 / 91’
15:30 Leviatan / Leviathan – Andrey Zvyagintsev/ Rusia / 2014 / 140’
18:00 Ida – Paweł Pawlikowski / Polonia / 2013 / 82’
20:00 Dumnezeii / Gods – Łukasz Palkowski / Polonia / 2014 / 112’

TÎRGU MUREȘ
22-24 mai 2015: Festivalul Filmului European la Tîrgu Mureș
Cinematograful ARTA

Vineri, 22 mai
19:00 Gala de deschidere a Festivalului Filmului European
Dușmanul clasei / Class Enemy – Rok Biček / Slovenia / 2013 / 112’

Sâmbătă, 23 mai
12:30 Films by Tudor Giurgiu – Nunți, muzici și casete video – 2008 / 57’
Superman, Spiderman sau Batman – 2011 / 11’
14:00 Gașca de fete / Girlhood – Céline Sciamma / Franța / 2014 / 113’
16:00 Umbră albă / White Shadow – Noaz Deshe / Germania / 2013 / 117’
18:00 E ușor să trăiești cu ochii închiși / Living Is Easy with Eyes Closed – David Trueba / Spania / 2013 / 105’
20:00 Acasă la Bergman / Tresspassing Bergman – Jane Magnusson, Hynek Pallas / Suedia / 2013 / 107’

Duminică, 24 mai
14:00 Între lumi / In between Worlds – Feo Aladag / Germania / 2014 / 103’
16:00 Locke – Steven Knight / Marea Britanie / 2013 / 85’
18:00 Fisuri în beton / Cracks in Concrete – Umut Dağ / Austria / 2014 / 106’
20:00 Dumnezeii / Gods – Łukasz Palkowski / Polonia / 2014 / 112’

HUNEDOARA
29-31 mai 2015: Festivalul Filmului European la Hunedoara
Castelul Corvinilor | Casa de Cultură

Vineri, 29 mai
19:00 Gala de deschidere a Festivalului Filmului European (Casa de Cultură)
Aferim! – Radu Jude / România / 2015 / 105’

Sâmbătă, 30 mai
13:30 Reuniunea / The Reunion – Anna Odell / Suedia / 2013 / 86’
15:00 Pasolini – Abel Ferrara / Franța / 2014 / 86’
16:30 Între două surori / Beloved Sisters – Dominik Graf / Germania / 2014 / 138’
19:00 Dușmanul meu / The Enemy Within – Yorgos Tsemberopoulos / Grecia / 2014 / 103’
21:00 De ce eu?/ Why me? – Tudor Giurgiu / România / 2015 / 125’ (în aer liber, Castelul Corvinilor)

Duminică, 31 mai
14:00 Gustul coacăzelor / The Taste of Blueberries – Thomas De Thier / Belgia / 2014 / 86’
16:00 Fisuri în beton / Cracks in Concrete – Umut Dağ / Austria / 2014 / 106’
20:00 Sfântul Gra / Sacro GRA – Gianfranco Rosi / Italia / 2013 / 93’
21:00 Ida – Paweł Pawlikowski / Polonia / 2013 / 82’ (în aer liber, Castelul Corvinilor)