Filarmonica Oltenia: Stagiunea EUROPA – PROGRAM CONCERTE 2015/2016

Stagiunea  EUROPA – PROGRAM  CONCERTE  2015/2016

 

VINERI,  23  OCTOMBRIE  2015,  ORA  19:00 – AUSTRIA

Concert simfonic

ORCHESTRA  SIMFONICĂ  A  FILARMONICII  „OLTENIA”

DIRIJOR: MICHAEL  ZLABINGER

SOLIST: STEFAN  JESS-KROPFITSCH (violoncel)

În program:

Gottfried von Einem: ”Fraktale”, concerto philharmonico für großes Orchester (primă audiţie)

Joseph Haydn: Concertul în Re major pentru violoncel şi orchestră, Hob.VIIb:2

Johannes Brahms: Simfonia a IV-a în Mi minor, op. 98

 

VINERI,  30  OCTOMBRIE  2015,  ORA  19:00 – CEHIA

Concert simfonic

ORCHESTRA  SIMFONICĂ  A  FILARMONICII  „OLTENIA”

DIRIJOR: MARTIN  PESCHÍK  

SOLIST: VÁCLAV  ŽÁK (violoncel)

În program:

Ivo Medek: “Wings” (primă audiţie)    (2005)

Antonin Dvořák: Concertul în Si minor pentru violoncel şi orchestră, op. 104

Antonin Dvořák: Simfonia a VIII-a în Sol major, op. 88

 

VINERI,  6  NOIEMBRIE  2015,  ORA  19:00 – CIPRU

Concert simfonic

ORCHESTRA  SIMFONICĂ  A  FILARMONICII  „OLTENIA”

DIRIJOR: YIANNIS  HADJILOIZOU 

SOLIST: ANDREAS  ZINONOS (vioară)

În program:

Franz Schubert: Uvertura “Rosamunde”, D. 644

Andreas Moustoukkis: “Oktana” (primă audiţie)

Michalis Hadjiloizou: Ballet din opera “Epitafios” (primă audiţie)

Maurice Ravel: “Tzigane” pentru vioară şi orchestră

Yiannis Hadjiloizou: Trei dansuri cipriote (primă audiţie)

Ludwig van Beethoven: Simfonia a VIII-a în Fa major, op. 93

 

VINERI,  13  NOIEMBRIE  2015,  ORA  19:00 – POLONIA

Concert simfonic

ORCHESTRA  SIMFONICĂ  A  FILARMONICII  „OLTENIA”

DIRIJOR: JACEK  ROGALA  

SOLISTĂ: PATRYCJA  PIEKUTOWSKA (vioară)

În program:

Stanisław Moniuszko: Uvertura “Fairy Tale” (primă audiţie)

Mikołaj Górecki: Concerto-Notturno pentru vioară şi orchestră de coarde (primă audiţie)

Mieczysław Karłowicz: Poemul simfonic „Eternal Songs”, op. 10

 

VINERI,  20  NOIEMBRIE  2015,  ORA  19:00 – LETONIA

Concert simfonic

ORCHESTRA  SIMFONICĂ  A  FILARMONICII  „OLTENIA”

DIRIJOR: GINTS  GLINKA 

SOLISTĂ: KRISTINE  BALANAS (vioară)

În program:

Emils Darzins: “Valse melancolique” pentru orchestră (primă audiţie)

Peteris Vasks: “Distant light”, concert pentru vioară şi orchestră de coarde (primă audiţie)

Ludwig van Beethoven: Simfonia a VII-a în La major, op. 92

 

VINERI,  27  NOIEMBRIE  2015,  ORA  19:00 – GERMANIA

Concert simfonic

ORCHESTRA  SIMFONICĂ  A  FILARMONICII  „OLTENIA”

DIRIJOR: VINZENZ  WEISSENBURGER 

SOLISTĂ: ANITE  STROH (vioară)

În program:

Hans Werner Henze: “Erlkönig”, fantezie simfonică din baletul “Fiul aerului” (primă audiţie)

Franz Schubert: Simfonia a VIII-a în Si minor, D. 759, “Neterminata”

Robert Schumann: Fantezia pentru vioară şi orchestră, op. 131 (primă audiţie)

Franz Liszt: Poemul simfonic “Preludiile”, G. 97

 

VINERI,  4  DECEMBRIE  2015,  ORA  19:00 – FINLANDA

Concert simfonic

ORCHESTRA  SIMFONICĂ  A  FILARMONICII  „OLTENIA”

DIRIJOR: JUKKA  IISAKKILA  

SOLIST: SAMI  JUNNONEN (flaut)

În program:

Uuno Klami: Uvertura “The Cobblers on the Heath” (“Meşteşugarii pe vatră”) (primă audiţie)

Uljas Pulkkis: Concertul pentru flaut şi orchestră (primă audiţie)

Jean Sibelius (150 de ani de la naştere): Simfonia a III-a în Do major, op. 52 (primă audiţie)

 

VINERI,  11  DECEMBRIE  2015,  ORA  19:00 – SPANIA

Concert simfonic

ORCHESTRA  SIMFONICĂ  A  FILARMONICII  „OLTENIA”

DIRIJOR: ISABEL  LÓPEZ  CALZADA  

SOLISTĂ: ROCÍO  BAZÁN (mezzosoprană)

În program:

Gabriel Ordás Fernández: “Entornos”, triptic pentru orchestră (primă audiţie)

Manuel de Falla: Suita simfonică “Amorul vrăjitor”

Joaquín Turina: “Dansuri fantastice”, op. 22 (primă audiţie)

Federico Chueca: Preludiu la zarzuela “El Bateo” (primă audiţie)

Tomás Bretón: Preludiu la zarzuela “Verbena de la Paloma” (primă audiţie)

Manuel de Falla: “Dansul morarului” din baletul “Tricornul”

Ruperto Chapí: Uvertura zarzuelei “El tambor de granaderos” (primă audiţie)

 

JOI,  17  DECEMBRIE  2015,  ORA  19:00 – ITALIA

Concert vocal-simfonic

ORCHESTRA  SIMFONICĂ  ŞI  CORALA  ACADEMICĂ  A  FILARMONICII  „OLTENIA”

DIRIJOR: SUSANNA  PESCETTI 

SOLIST: EDOARDO  MARIA  STRABBIOLI (pian)

În program:

Marco Tutino: Intermezzo din opera „La ciociara” (primă audiţie)

Dmitri Șostakovici: Concertul nr. 2 în Fa major pentru pian și orchestră, op. 102

Ottorino Respighi: „Antiche danze ed arie” – Suita nr. 3

Dan Dediu: Cantata „111” pentru cor și orchestră (primă audiţie absolută)

 

VINERI,  15  IANUARIE  2016,  ORA  19:00 – ROMÂNIA

Concert simfonic

ORCHESTRA  SIMFONICĂ  A  FILARMONICII  „OLTENIA”

DIRIJOR: MIHNEA  IGNAT  

SOLIST: LIVIU  PRUNARU (vioară)

În program:

George Enescu: Preludiu la unison din Suita nr. 1 în Do major, op. 9

Doina Rotaru: „Clocks III” pentru orchestră

Ludwig van Beethoven: Concertul în Re major pentru vioară și orchestră, op. 61

Wolfgang Amadeus Mozart: Simfonia nr. 36 în Do major, K. 425

 

VINERI,  22  IANUARIE  2016,  ORA  19:00 – SUEDIA

Concert simfonic

ORCHESTRA  SIMFONICĂ  A  FILARMONICII  „OLTENIA”

DIRIJOR: THORD  SVEDLUND

SOLIST: PER  IVARSSON (trompetă)

În program:

Hugo Alfvén: Rapsodia suedeză nr. 1 (primă audiţie)

Rolf Martinsson: “Bridge”, concertul nr. 1 pentru trompetă şi orchestră, op. 47 (primă audiţie)
Ludwig van Beethoven: Simfonia nr. 5 în Do minor, op. 67

 

VINERI,  29  IANUARIE  2016,  ORA  19:00 – PORTUGALIA

Concert simfonic

ORCHESTRA  SIMFONICĂ  A  FILARMONICII  „OLTENIA”

DIRIJOR: RUI  PINHEIRO 

SOLIST: CARLOS  PIÇARRA  ALVES (clarinet)

În program:

Francisco de Lacerda: ”Almourol” (primă audiţie)

Mário Laginha: Concertul pentru clarinet şi orchestră (primă audiţie)

Dmitri Şostakovici: Simfonia a X-a în Mi minor, op. 93

 

VINERI,  5  FEBRUARIE  2016,  ORA  19:00 – DANEMARCA

Concert simfonic

ORCHESTRA  SIMFONICĂ  A  FILARMONICII  „OLTENIA”

DIRIJOR: MARIA  BADSTUE 

SOLISTĂ: ANDREA PELLEGRINI (mezzosoprană)

În program:

Hans Abrahamsen: “Nacht und Trompeten” (primă audiţie)

Carl Nielsen: Simfonia nr. 1 în Sol minor, op. 7 (partea a II-a)

Gustav Mahler: „Kindertotenlieder” pentru mezzosoprană şi orchestră

Hector Berlioz: Simfonia fantastică, op. 14

 

VINERI,  12  FEBRUARIE  2016,  ORA  19:00 – LUXEMBURG

Concert simfonic

ORCHESTRA  SIMFONICĂ  A  FILARMONICII  „OLTENIA”

DIRIJOR: CARLO  JANS 

SOLIST: CONSTANTIN  RICCARDI (vioară)

În program:

Marco Pütz: „Moods” pentru orchestră (primă audiţie)

René Mertzig: „Trois esquisses” pentru orchestră de coarde  (primă audiţie)

Camille Saint-Saëns: Introducere şi Rondo capriccioso pentru vioară şi orchestră, op. 28

Ludwig van Beethoven: Simfonia nr. 6 în Fa major, op. 68

 

VINERI,  19  FEBRUARIE  2016,  ORA  19:00 – LITUANIA

Concert simfonic

ORCHESTRA  SIMFONICĂ  A  FILARMONICII  „OLTENIA”

DIRIJOR: MODESTAS  BARKAUSKAS

SOLIST: KASPARAS  UINSKAS (pian)

În program:

Balys Dvarionas: Uvertura festivă (primă audiţie)

Mikalojus Konstantinas Čiurlionis: Trei preludii pentru pian (versiunea orchestrală: Arvydas Malcys)   (primă audiţie)

Eduardas Balsys: Suită din baletul “Eglė, Queen of the Grass-snakes” (primă audiţie)

Frédéric Chopin: Concertul nr. 1 în Mi minor pentru pian şi orchestră, op. 11

 

VINERI,  26  FEBRUARIE  2016,  ORA  19:00 – ESTONIA

Concert simfonic

ORCHESTRA  SIMFONICĂ  A  FILARMONICII  „OLTENIA”

DIRIJOR: JÜRI  ALPERTEN 

SOLIST: MIHKEL  POLL (pian)

În program:

Artur Kapp: Uvertura „Don Carlos” (primă audiţie)

Erkki-Sven Tüür: Concertul pentru pian şi orchestră (primă audiţie)

Ludwig van Beethoven: Simfonia a II-a în Re major, op. 36

 

VINERI,  4  MARTIE  2016,  ORA  19:00 – BULGARIA

Concert simfonic

ORCHESTRA  SIMFONICĂ  A  FILARMONICII  „OLTENIA”

DIRIJOR: PLAMEN  DJOUROFF

SOLIST: BORIS  PETROV (saxofon)

În program:

Marin Goleminov: Suită din baletul “The fire dancing woman” (primă audiţie)

Plamen Djouroff: ”Saxofonia”, concert pentru saxofon alto şi orchestră (primă audiţie)

Felix Mendelssohn-Bartholdy: Simfonia a IV-a în La major, op. 90, “Italiana”

VINERI,  11  MARTIE  2016,  ORA  19:00 – SLOVENIA

Concert simfonic

ORCHESTRA  SIMFONICĂ  A  FILARMONICII  „OLTENIA”

DIRIJOR: SIMON  DVORŠAK

SOLIST: JURE  GRADIŠNIK (trompetă)

În program:

Rok Golob: ”Alkiona” (primă audiţie)

Alojz Ajdič: Rapsodia pentru trompetă și orchestră (primă audiţie)

Piotr Ilici Ceaikovski: Simfonia a IV-a în Fa minor, op. 36

 

VINERI,  18  MARTIE  2016,  ORA  19:00 – IRLANDA

Concert simfonic

ORCHESTRA  SIMFONICĂ  A  FILARMONICII  „OLTENIA”

DIRIJOR: FRANK  MCNAMARA 

SOLIST: JJ  MCNAMARA (pian)

În program:

Sir Arthur Seymour Sullivan: Simfonia în Mi major, „Irlandeza”

Frank McNamara: Concertul în Do minor pentru pian și orchestră

Frank McNamara: „Beatlesymphony”

VINERI,  25  MARTIE  2016,  ORA  19:00 – GRECIA

Concert vocal-simfonic

ORCHESTRA  SIMFONICĂ  ȘI  CORALA  ACADEMICĂ  ALE  FILARMONICII  „OLTENIA”

DIRIJOR: EUGENIA  MANOLIDES  

SOLISTĂ: EVDOKIA  MOISIDOU (soprană)

În program:

George Enescu: „Poema Română”, op. 1 pentru cor și orchestră

Nikos Skalkottas: „Șapte dansuri grecești” pentru orchestră de coarde (primă audiţie)

Eugenia Manolides: „Die Sonette an Orpheus” pentru soprană, cor și orchestră (primă audiţie)

 

VINERI,  1  APRILIE  2016,  ORA  19:00 – CROAŢIA

Concert simfonic

ORCHESTRA  SIMFONICĂ  A  FILARMONICII  „OLTENIA”

DIRIJOR: MIRAN  VAUPOTICH

SOLISTĂ: MATEA  LEKO (pian)

În program:

Davor Bobić: Varaždin 1776 (primă audiţie)

Maurice Ravel: Concertul în Sol major pentru pian şi orchestră

Igor Stravinski: “Pasărea de foc” (1919)

Jakov Gotovac: Symphonic Kolo, op. 12 (primă audiţie)

 

VINERI,  8  APRILIE  2016,  ORA  19:00 – MALTA

Concert simfonic

ORCHESTRA  SIMFONICĂ  A  FILARMONICII  „OLTENIA”

DIRIJOR: COLIN  ATTARD  

SOLIST: PIERRE  LOUIS  ATTARD (vioară)

În program:

Carmelo Pace: Poemul simfonic „Bernadette” (primă audiţie)

Colin Attard: „Lejn Hajja Ahjar” („Împreună pentru o viață mai bună”) pentru vioară și orchestră de coarde       (primă audiţie)

Béla Bártok: Rapsodia nr. 1 pentru vioară și orchestră

Antonin Dvořák: Simfonia nr. 9 în Mi minor, op. 95, „Din Lumea Nouă”

 

VINERI,  15  APRILIE  2016,  ORA  19:00 – SLOVACIA

Concert simfonic

ORCHESTRA  SIMFONICĂ  A  FILARMONICII  „OLTENIA”

DIRIJOR: LUKÁŠ  POHŮNEC  

SOLIST: MATEJ  ARENDÁRIK (pian)

În program:

Ján Cikker: ”Memories”, op. 25 (primă audiţie)

Pavol Krška: Concertul pentru pian și orchestră (primă audiţie)

Ludwig van Beethoven: Simfonia nr. 4 în Si bemol major, op. 60

 

VINERI,  22  APRILIE  2016,  ORA  19:00 – ANGLIA

Concert simfonic

ORCHESTRA  SIMFONICĂ  A  FILARMONICII  „OLTENIA”

DIRIJOR: CHRISTOPHER  PETRIE  

SOLISTĂ: TANYA  SWEIRY (vioară)

În program:

Ralph Vaughan Williams: “The Lark Ascending” pentru vioară şi orchestră

William Walton: „Henri V – Două piese pentru orchestră de coarde” (primă audiţie)

Robert Matthew-Walker: „Symphonic Variations”

Ralph Vaughan Williams: “Five Variants of Dives and Lazarus” pentru harpă şi orchestră de coarde (primă audiţie)

Edward Elgar: Variaţiunile “Enigma”, op. 36

 

VINERI,  29  APRILIE  2016,  ORA  19:00 – OLANDA

Concert simfonic

ORCHESTRA  SIMFONICĂ  A  FILARMONICII  „OLTENIA”

DIRIJOR: THEO  WOLTERS

SOLIST: ARNO  PITERS (clarinet)

În program:

Hendrik Andriessen: “Ricercare” (primă audiţie)

Theo Verbey: Concertul pentru clarinet şi orchestră (primă audiţie)

Piotr Ilici Ceaikovski: Simfonia a V-a în Mi minor, op. 64

 

VINERI,  6  MAI  2016,  ORA  19:00 – UNGARIA

Concert simfonic

ORCHESTRA  SIMFONICĂ  A  FILARMONICII  „OLTENIA”

DIRIJOR: ÁDÁM  MEDVECZKY

SOLIST: TAMÁS  ÉRDI (pian)

În program:

Zoltán Kodály: Variaţiuni pe cântecul popular maghiar “Păunul” (primă audiţie)

Sándor Balassa: Romanţa op. 40/b (primă audiţie)

Wolfgang Amadeus Mozart: Simfonia în Do major, K. 551, „Jupiter”

Ludwig van Beethoven: Concertul nr. 3 în Do minor pentru pian şi orchestră, op. 37

 

VINERI,  13  MAI  2016,  ORA  19:00 – BELGIA

Concert simfonic

ORCHESTRA  SIMFONICĂ  A  FILARMONICII  „OLTENIA”

DIRIJOR: ERIC  LEDERHANDLER

SOLIST: OLIVIER  DE  SPIEGELEIR (pian)

În program:

Michel Lysight: Trei crochiuri pentru flaut şi orchestră de coarde (primă audiţie)

Solo flaut: Victoria Stan

George Gershwin: Concertul în Fa pentru pian şi orchestră

Guillaume Lekeu: Adagio pentru trio de coarde şi orchestră de coarde (primă audiţie)

César Franck: Poemul simfonic “Vânătorul blestemat”

 

VINERI,  20  MAI  2016,  ORA  19:00 – FRANŢA

Concert vocal-simfonic

ORCHESTRA  SIMFONICĂ  ŞI  CORALA  ACADEMICĂ  ALE  FILARMONICII  „OLTENIA”

DIRIJOR: ALAIN  PÂRIS

SOLIŞTI: OLIVIA  DORAY (soprană), MARIE  KALININE (mezzosoprană), DAVID  TRICOU (tenor), JEAN-GABRIEL  SAINT-MARTIN (bariton)

În program:

Pascal Zavaro: “La Bataille de San Romano” (primă audiţie)

Camille Saint-Saëns: Dans macabru, op. 40

Ludwig van Beethoven: Simfonia a IX-a în Re minor pentru solişti, cor şi orchestră, op. 125