Festivalul Internaţional „Craiova Muzicală”, ediţia a 42-a „Оpen Air” – (29 august – 6 septembrie 2015) – PROGRAM

Festivalul Internaţional „Craiova Muzicală”, ediţia a 42-a „Оpen Air”

(29 august – 6 septembrie 2015)

PROGRAM

 

DUMINICĂ,  30  AUGUST  2015

 

ORA  11:00,  PARCUL  „NICOLAE  ROMANESCU” / Secțiunea „SymphoKids”

ATELIERE  MUZICALE  PENTRU  COPII

CONDUCEREA  MUZICALĂ: BOGDAN  UȚĂ

 

ORA  18:00,  MUZEUL  DE  ARTĂ / Secțiunea „Cameral”

DUO  BARBARA  KAJETANOWICZ (soprană, AUSTRIA)

           DAN  KAJETANOWICZ (pian, AUSTRIA)

Lieduri alese din creația compozitorilor vienezi

În program:

Wolfgang Amadeus Mozart: „Das Veilchen” (“Violeta”), „An Chloe”(“Pentru Chloe”),

                                                 „Der Zauberer” (“Vrăjitorul”)

Ludwig van Beethoven: „Ich liebe dich” (“Te iubesc”)

Franz Schubert: „Die Forelle”(“Păstrăvul”),„Frühlingsglaube” („Credința primăverii”),

     „Seligkeit” (“Beatitudine”),„Liebesbotschaft”(“Mesaj de dragoste”),

                             „Gretchen am Spinnrade”(“Gretchen la roata de tors”)

Johannes Brahms:din ciclul „Zigeunerliedern” (“Cântece țigănești”), op. 103

                                 „Brauner Bursche führt zum Tanze”

(“Brun flăcăul, cu ochi albaștri fetișcana…”),

                                 „Röslein dreie in der Reihe” (“Trandafir cu trei boboci”),

                                 „Hey, Zigeuner, greife in die Saiten” (“Hai, țigane, ciupește struna”)

Richard Strauss: „Ständchen” („Serenada”),„Wiegenlied” (“Cântec de leagăn”),

                              „Zueignung” (“Dedicație”)

Hugo Wolf: „Elfenlied” (“Cântecul elfilor”),„Begegnung” (“Întâlnirea”),

                     „Er ist’s” (“Frühling lässt sein blaues Band”) / (“Primăvara-și lasă panglica

albastră…”)

 

ORA  20:00,  SALA  FILARMONICII  „OLTENIA” / Secțiunea „Clasic”

ORCHESTRA  SIMFONICĂ  A  FILARMONICII  „OLTENIA”

Dirijor: THEO  WOLTERS  (OLANDA)

Solistă: DIANA  ȚUGUI (soprană)

În program:

Richard Strauss: Fest Musik der Stadt Wien
Franz von Suppé: Uvertura „Cavaleria ușoară”
Giacomo Puccini: Aria Musettei din opera „La Bohéme”
Georges Bizet: „Farandola” din suita „Arleziana”
Charles Gounod: Aria bijuteriilor din opera „Faust”

Antonín Dvořák: Trei dansuri slave (nr. 8, 10, 15)

Johann Strauss-fiul: Aria Adelei din opereta „Liliacul”
George Enescu: Rapsodia nr. 1 în La major

ORA  22:00,  PIAȚA  “FRAȚII  BUZEȘTI” / Secțiunea „Еxtra”

CONCERT  JAZZ-ROCK susținut de GRUPUL  „YOUVENIS”

Componența:

DAMIAN  RUSU (voce, chitară),  FABIAN  ROMAN (pian electric),

CRISTIAN  DRAGOMIR (chitară bas), VLAD  TOHĂNEAN (baterie)

 

 

LUNI,  31  AUGUST  2015

 

ORA  11:00,  PARCUL  „NICOLAE  ROMANESCU” / Secțiunea „SymphoKids”

ATELIERE  MUZICALE  PENTRU  COPII

CONDUCEREA MUZICALĂ: BOGDAN  UȚĂ

 

ORA  18:00,  MUZEUL  DE  ARTĂ / Secțiunea „Cameral”

DUO  RĂZVAN  SUMA (violoncel), REBECA  OMORDIA (pian)

În program:

John Ireland: Sonata în Sol minor pentru violoncel și pian

Gabriel Fauré: Elegie, op. 24

Bohuslav Martinů: Variațiuni pe o temă de Rossini

Robert Schumann: Adagio și Allegro, op. 70

Johannes Brahms: Sonata nr. 1 în Mi minor pentru violoncel și pian, op. 38

 

ORA  20:00,  SALA  FILARMONICII  „OLTENIA” / Secțiunea „Clasic”

ORCHESTRA  „CAMERATA  REGALĂ”   –  BUCUREȘTI

Dirijor: CONSTANTIN  GRIGORE

În program:

Wolfgang Amadeus Mozart: Divertismentul în Si bemol major, K. 137

Gustav Holst: Suita „St. Paul”, op. 29, nr. 2

Benjamin Britten: Simfonia simplă, op. 4

 

ORA  22:00,  PIAȚA  „FRAȚII  BUZEȘTI” / Secțiunea „Еxtra”

JazzCoverNight susținut de CASUAL  BAND

Componența:

IRINA  PELIN (voce), GABRIEL  CHIFU (voce), BOGDAN  UȚĂ (saxofon, clape),

IONUȚ  DRĂNICEANU (chitară), TRAIAN  BARBU (chitară bas),

FLORIN  DAVIȚOIU (tobe)

 

______________________________________________________________________________

 

MARȚI,  1  SEPTEMBRIE  2015

 

ORA  11:00, PARCUL  „NICOLAE  ROMANESCU” / Secțiunea „SymphoKids”

ATELIERE  MUZICALE  PENTRU  COPII

CONDUCEREA  MUZICALĂ: BOGDAN  UȚĂ

 

ORA  16:00,  PARCUL  „NICOLAE  ROMANESCU” / Secțiunea „Alternativ”

MUZICĂ  DE  DIVERTISMENT

MUZICA  MILITARĂ  A  GARNIZOANEI  CRAIOVA

CONDUCEREA  MUZICALĂ: lt.-col. FLORIN  ENACHE

 

ORA  18:00,  MUZEUL  DE  ARTĂ / Secțiunea „Cameral”

ANSAMBLUL  „FLAUTO  DOLCE” – CLUJ-NAPOCA                                  

Componența:

ZOLTÁN  MAJÓ (conducerea artistică, flaute drepte), MÁRIA SZABÓ (flaute drepte), 

NOEMI  MIKLOS (clavecin), MIHAELA  MAXIM (soprană)

„In imitation of birds” / “Îngânând păsările” – Concert de muzică barocă (sec. XVII – XVIII)

În program:

Biagio Marini (1594 – 1663): Sinfonia La cornera a due canti (Venezia, 1617)

Codex Caioni (sec. XVII): Fantasia (Alessandro Grandi)/ Salve Regina (Anonimus) / Jubilate 

                                       Deo (Lodovico Viadana) / Benedictus es Domine (Alessandro Grandi)

Marco Uccellini (c. 1610 – 1680): La Bergamasca (1642)

Claudio Monteverdi (1567 – 1643): Lasciate mi morire! (1608) / Maledetto (1632)

Dario Castello (c. 1590 – 1658): Sonata prima a due soprani (Venezia, 1621)

Dietrich Buxtehude (1637 – 1707): Aria Herr, wenn ich nur Dich hab’ , BuxWV 38 (1668)

Johann Kaspar Kerll (1627 – 1693): Capriccio Sopra il Cucu (1679)

William Williams (1677 – 1704): Sonata In imitation of birds (cca. 1690)

(Adagio – Allegro – Grave – Allegro)

Georg Philipp Telemann (1681 – 1767): Kantate Lauter Wonne, lauter Freude, TWV 1:1040 (1726)

Anonim (dif. Ms. XVIII – XIX): Sonate au Bestref turque(Rouschitzki, 1834)

/ Cântecul „Când eram mai tinerică” / Danse(Rouschitzki, 1834)

 

ORA  20:00,  SALA  FILARMONICII  „OLTENIA” / Secțiunea „Clasic”

„SEARĂ  DE  CÂNTEC  ROMÂNESC”

ORCHESTRA  ANSAMBLULUI  FOLCLORIC  „MARIA  TĂNASE”  CRAIOVA

Dirijor: NICU  CREȚU

Soliști: MARIANA  IONESCU-CĂPITĂNESCU,  CONSTANTIN  ENCEANU, 

            PETRICĂ  MÎȚU-STOIAN,  ANETA  ȘIȘU,  CRISTIAN  BĂNĂȚEANU,

            CIRI  MAYER,  LIVIU  DICĂ

 

ORA  22:00,  PIAȚA  „FRAȚII  BUZEȘTI” / Secțiunea „Еxtra”

Lansarea volumelor „Teme de jazz – compozitori români” (culegere îngrijită de Alexandru Șipa) și “Jazz cocktail” de Alexandru Șipa, publicate de Editura muzicală „GRAFOART

Prezintă: Marius Dobrin și Alexandru Șipa

CONCERT  DE  JAZZ susținut de IRINA  POPA & „THE  SINNERS”

Componența:

IRINA  POPA (voce), CORNEL  CRISTEI (claviaturi electronice),

IULIAN  VRABETE (chitară bas), RELU  BIȚULESCU (baterie)