DJST Dolj: Cicîldău, sportivul anului. Lista premianților la Gala Sportului Doljean

 

Lista premianților la Gala Sportului Doljean

SPORTIVUL ANULUI 2019 SPORT DE ECHIPA CICÎLDĂU ALEXANDRU – Clubul Sportiv Universitatea Craiova Locul IV – Campionatul European de Fotbal, tineret

 Premii juniori

Nițu Maria Larisa Clubul Sportiv Municipal Craiova

Locul II – Campionatul European de lupte, juniori 72 kg

 

Capezan Amina Roxana Clubul Sportiv Municipal Craiova

Locul III – Campionatul European de lupte, juniori 65 kg

 

Coman Ștefan IonuțClubul Sportiv Universitatea Craiova

Locul V – Campionatul European de lupte, juniori 72 kg

 

Popescu Luiza Raluca Clubul Sportiv Școlar  Craiova

Locul V – Campionatul European tenis de masă, juniori echipe

 

Coman Mihai AlexandruClubul Sportiv Municipal Craiova

Locul III – Campionatul European de tenis, juniori,

Locul III – Campionatul European de tenis, juniori echipe,

Locul II – Campionatul European de tenis, cadeți

 

Bora Alisa Liceul cu Program Sportiv Petrache Trișcu Craiova

Locul V – Campionatul European de lupte, cadeți 40 kg

 

Băran Ionela AdrianaClubul Sportiv Universitatea Craiova

Locul V – Campionatul Balcanic de judo, juniori 52 kg,

Locul V – Cupa Europei judo, juniori 52 kg

 

Mitran David Gabriel Clubul Sportiv Universitatea Craiova

Locul III – Cupa Europei judo, juniori 81 kg,

Locul I – Campionatul Balcanic de judo, juniori 81 kg

 

Cobîrlău Ionuț Damian Clubul Sportiv Centura Neagră Craiova

Locul I – ech, Campionatul Mondial de karate fudokan – jun, proba kata,

Locul II – ind.  Campionatul Mondial de karate fudokan – jun, proba kumite

 

Vasile Mădălina Maria  LPS “PETRACHE TRIȘCU” Craiova

Locul I – ind, Campionatul Mondial de karate shotokan (WSF), juniori, proba kumite shobu ippon,

Locul II – ind, Campionatul Mondial de karate shotokan (WSF), juniori, proba kumite shobusanbon,

Locul III – ind, Campionatul Mondial de karate shotokan (WSF), juniori, proba kumite WKF

 

Manta Irina Bianca Clubul Sportiv Jion Craiova

Locul I – ind, Campionatul Mondial de karate shotokan (WSF), juniori, proba kumite shobu ippon,

Locul II – ind, Campionatul Mondial de karate shotokan (WSF), juniori, proba kumite shobusanbon,

Locul II – ech. Campionatul Mondial de karate shotokan (WSF), juniori, proba kumite

 

Premii seniori

 

Kovacs Răzvan Marian– ClubulSportivUniversitateaCraiova

Locul V – Campionatul European de lupte, seniori, 57 kg

 

LicăLaurențiu– Sport Club Municipal Craiova

Participant – Campionatul European de volei, seniori

 

OlteanuRăzvan– Sport Club Municipal Craiova

Participant – Campionatul European de volei, seniori

 

SusonSilviu– Sport Club Municipal Craiova

Participant – Campionatul European de volei, seniori

 

CorneschiIlieAlexandru–ClubulSportiv Municipal Craiova

Locul V – Campionatul Balcanic de atletism, seniori, 5000metri

 

Bălan Cristina Daniela –ClubulSportiv Municipal Craiova

Locul II – Campionatul Balcanic de atletism, seniori, echipe 4 x 400m,

Locul III – Campionatul Balcanic de atletism, seniori, cros echipe

 

Călărașu Anița Maria Isabel– Clubul Sportiv Universitatea Craiova

Locul I – ech, Campionatul Mondial de karate shotokan (WSF), seniori, proba kata,

Locul I – ind, Campionatul Mondial de karate shotokan (WSF), juniori, proba kumite WKF,

Locul II – ind, Campionatul Mondial de karate shotokan (WSF), juniori, proba kumite shobu ippon,

Locul III – ech, Campionatul Mondial de karate shotokan (WSF), juniori, proba kumite

 

Iordache Aurelian Gabriel – ClubulSportivUniversitateaCraiova

Locul I – ind, Campionatul Mondial de karate shotokan (WSF), seniori, proba kumite shobu ippon,

Locul II – ind, Campionatul Mondial de karate shotokan (WSF), seniori, proba kumite shobusanbon

 

Gogoloși Bogdan – ClubulSportivUniversitateaCraiova

Locul I – ind, Campionatul Mondial de karate shotokan (WSF), seniori, proba kumite,

Locul I – ech, Campionatul Mondial de karate shotokan (WSF), seniori, proba kumite,

Locul II – ind, Campionatul Mondial de karate shotokan (WSF), seniori, proba kumite shobusanbon,

Locul II – ind, Campionatul Mondial de karate shotokan (WSF), seniori, proba kumite shobu ippon

 

Neagu Adrian –Clubul Sportiv Universitatea Craiova

Locul I – Campionatul Mondial de atletism master, proba lungime,

Locul I – Campionatul European de atletism master, proba lungime,

Locul I – Campionatul Balcanic de atletism master, proda 60 metri

 

Premii antrenori

 

BanciuPetre  – antrenoral sportivelor Nițu Larisa și Capezan Roxana

Cimpoeru Marius – antrenor al sportivului Coman Ștefan

Georgescu Mihai Cătălin – antrenor al sportivei Popescu Luiza

BanciuNicolae Alexandru – antrenor al sportivului Coman Alexandru

Voinea Mihai Daniel – antrenor al sportivilor Băran Ionela și Mitran David

Popescu Adrian – antrenor al lotului national de volei feminin, junioare și tineret

Săvoiu Daniel – antrenor al lotului national de volei masculine, juniori

TotîlcăIonel – antrenor al sportivei Manta Irina Bianca

GîrleșteanuOanaMaria – antrenoare a sportivului Cobîrlău Damian

Mitroi Geri Constantin – antrenor al sportivilor Vasile Mădălina, Călărașu Isabel, Gogoloși Bogdan, Iordache Gabriel

PascuDănuț – antrenor al Lotului national de voleimasculin, seniori, antrenor al sportivilor Lică Laurențiu, OlteanuRăzvan, SusonSilviu

Ionescu Marius Viorel – antrenor al sportivului Corneschi Alexandru

Sorescu IleanaSanda – antrenoare a sportivei Bălan Cristina

 

Premii speciale pentru întreaga activitate în domeniul sportului

Natalia Andrei

Participantă la Jocurile Olimpice de la Montreal 1976, Moscova 1980 – atletism 1500 m

Medaliată cu aur în proba de cros echipe la Campionatul Mondial 1975.

CristieanaCojocaru

Medaliată cu bronz în proba de 400 m garduri la Jocurile Olimpice de la Los Angeles 1984

Medaliată cu Aur în proba de 800 m la Campionatul Mondial de atletism în Sală 1985

NiculinaLazarciuc

Participantă la Jocurile Olimpice de la Moscova 1980 atletism 4x400m

Aurora Dobre Ungureanu pentru activitatea de voluntariat în domeniul sportului.

 

Premii speciale pentru activitatea în sportul de performanță.

ClubulSportivUniversitatea Craiova – director Pavel Badea

ClubulSportiv Municipal Craiova – director Călin Mircea

Sport Club Municipal Craiova – director Pascu Nicolae

Liceul cu Program cu SportivPetracheTrișcu Craiova – director Mitroi Geri

Clubul Sportiv Școlar Craiova – director Staicu Alin

Colegiul Național Nicolae Titulescu Craiova– director Bogdan Ionel

 

Premiu special pentru activitatea de formare a specialiștilor și sprijinirea sportului de performanță

Facultatea de Educațieși Sport Craiova – decan prof.dr. Dragomir Marian

Premiu special pentru activitatea în domeniul sportului.

Inspectoratului Școlar Județean Dolj

ANTRENORULUI ANULUI 2019

  1. CimpoeruAurel – antrenoral sportiveiAnghel Alexandra

 

SPORTIVUL ANULUI 2019 SPORT DE ECHIPA

  1. CICÎLDĂU ALEXANDRU – Clubul Sportiv Universitatea Craiova

Locul IV – Campionatul European de Fotbal, tineret

SPORTIVUL ANULUI 2019 SPORT INDIVIDUAL

  1. ANGHEL ALEXANDRA–ClubulSportivUniversitateaCraiova

Locul IV–Campionatul European de lupte, senioare, categoria 72 kg,

Locul IV – Campionatul European de lupte, Under 23, categoria 72 kg,

LoculV–Campionatul Mondial de lupte,senioare, categoria 72 kg.