DIVAN Film Festival – PROGRAM

CRAIOVA, Centrul Vechi

VINERI, 21 AUGUST

Ora 20,00
Concert Trio Zamfirescu

Ora 21.30

Drumul/ Yol (1982, Turcia- Elveţia- Franţa- Germania, r. Yilmaz Gűney)

 

SÂMBĂTĂ, 22 AUGUST
Ora 20,00
Piesă de teatru „Harap Alb?!”

Ora 21.30
Copiii preotului/ Svecenikova djeca/ The Priest’s Children (2013, Croația- Serbia- Muntenegru, sc. Vinko Brešan și Mate Matisić, comedie, r. Vinko Brešan)

Portul Cultural Cetate

 

DUMINICĂ 23 AUGUST

Ora 21.30
Valea Cinematografica

Turneul/ Turneja (2008, Serbia- Bosnia și Herțegovina- Croația- Slovenia, r. Goran Marković)

 

LUNI 24 AUGUST
Ora 10.00
Gara Fluvială
Filme balcanice selectate la Cannes
• Miramare (2009, Croația- Elveția, r. Michaela Muller)

• Boreas/ Poyraz (2006, Turcia, r. Belma Bas)

• Vară fără Lună/ Leto bez meseca (2014, Serbia, r. Stefan Ivancić)
Ora 11.15
GARA FLUVIALĂ
Pădurea/ Šuma (2014, România- Serbia, r. Sinișa Dragin)

Ora 18.00
GARA FLUVIALĂ
Aliyah DaDa (2015, România, r. Oana Giurgiu)

Ora 21.30
Valea Cinematografică

Drumul/ Yol (1982, Turcia- Elveţia- Franţa- Germania, r. Yilmaz Gűney)

MARŢI, 25 AUGUST
Ora 10.00
GARA FLUVIALĂ
Program de desene animate pentru copii

• Cele mai bune arme din lume/ Samîie lucișee v mire orujia (1986, R.Moldova, r. L.Apraksina)
• Bunul vrăjitor/ Dobrîi volșebnik (1983, r. Iuri Casap și Leonid Gorohov)
• Oala cea pizmașă/ Zavistlivîi gorșok (r. A.Tomband)
• Toate culorile/ Vse țveta (1981, R.Moldova, r. Valeriu Curtu)
• Și era bine (1990, R.Moldova, r. Sergiu Plămădeală)
• Vrem mâncare (1984, R.Moldova, r. V.Curtu)
• Poveste de la etajul 10 (1986, R.Moldova, r. Constantin Bălan)

Ora 11.00
MANSARDĂ
Simpozionul internaţional de film “Drumuri și răspântii în Balcani” (I)
Moderatori: Lydia Papadimitriou (M.Britanie) și Marian Ţuţui
Participă: Ghergana Donceva (Bulgaria), Magda Mihăilescu, Mihai Fulger și Angelo Mitchievici (România)

 

Ora 12.00
GARA FLUVIALĂ
Scurtmetraje din Grecia și Bulgaria
• Bulgarul e galant/ Bălgaran e galant (1998, Bulgaria, r. Iulian Minkov)
• Parking (2014, Bulgaria – Marea Britanie r. Ivailo Minov)
• Femeia de la far/ Jenata ot fara (2014, Bulgaria, r. Ana Kitanova)
• Revelația bestiei/ The Revelation of the Beast (2015, Grecia, r. Athanasios Bourliaskos)

 

Ora 18.00
GARA FLUVIALĂ
2 filme românești din 2015
• Toto și surorile lui (2015, România, r. Alexandru Nanău)
• Nu există-n lumea asta (2015, România, r. Andreea Vălean)

 

Ora 21.30
Valea Cinematografică

Mica Anglie/ Mikra Anglia (2013, Grecia, r. Pantelis Voulgaris)

 

Ora 24.00

Concert Impex

 

MIERCURI 26 AUGUST
GARA FLUVIALĂ
Ora 10.00
Scurtmetraje balcanice sf

• Keadas (2014, Grecia, r. Maria Ligkou)
• Delict/ Felony (2014, Grecia, r. Thanos Kermitis)
• Evergreen (2012, Grecia, r. Ifigeneia Kotsoni)
• Ei/ Oni (2014, Slovenia, r. Darko Štante)
• Awakening (2013, Bulgaria, r. Yana Lekarska)

 

Ora 11.00
MANSARDĂ
Simpozionul internaţional de film “Drumuri și răspântii în Balcani” (II)
Moderatori: Lydia Papadimitriou (M.Britanie) și Marian Ţuţui
Participă: Ana Grgić (Croația), Nevena Daković (Serbia), Dana Duma și Marilena Ilieșiu (România).

 

Ora 12.00
GARA FLUVIALĂ
Selecție de Tara Karajić de la Festivalul Altcine 2014

• Mic dejun/ Proino (2014, Grecia, r. Dimitris Ampatzis)
• De fapt/ Stalitheia (2013, Grecia, r. Konstantinos Fragkoulis)
• Flirting (2012, Serbia, r. Marija Rodić)
• Last Variation (2014, Serbia, r. Irina Decernić)
• Ultima încercare/ Posledniat opit (2014, Bulgaria, r. Liubo Ioncev)
• My Special K (2014, Grecia, r. Stevi Panagiotaki)

 

Ora 18.00
GARA FLUVIALĂ
Scurtmetraje din Serbia şi România

• Colegi de clasă/ Klasici (2014, Serbia, r. Milan Smiljanić)
• Lucky (2014, r. Alexandra Botău)
• Seară cu radio/ Veče uz radio (2015, Serbia, r. Miloš Tomić)
• Calea Dunării (2014, România, r. Sorin Dorohoi)

• Carne de iepure (2014, România, r. Gabriel Achim)

 

Ora 21.30
Valea Cinenatografică – 40 de ani de la premieră
Ilustrate cu flori de câmp

(1975, România, r. Andrei Blaier)

 

JOI 27 AUGUST
Ora 10.00
GARA FLUVIALĂ
Cele mai bune filme de la Festivalul Altcine Action! 2014
• Isus s-a oprit la Ghizi/ O Christós stamáti̱se stou Gyzi (2013, Grecia, r. Amerissa Basta)
• Linda (2012, Bulgaria, r. Antonia Milcheva)
• Ghinka/ Ginka (2014, r. Antonia Milceva)
• Pinguini/ Penguins (2012, Grecia, r. Dimitris Zahos)

• Amel (2012, Kosovo, r. More Raca)
• Half-Board Heaven (2012, Grecia, r. Giorgos Ktistakis)
• Botev e idot/ Botev e idiot (2012, Bulgaria, r. Deian Bararev)

 

Ora 12.00
GARA FLUVIALĂ
Scurtmetraje din România şi Serbia
• Sthorzina (2014, România- Serbia, r. Radu Mihai)
• Speranță pentru lup/ Nada za vuka (2013, Serbia, r. Branko Radakovic)
• 10 ore (2015, România- M.Britanie, r. Laura Maria Muşat)
• Ela, Panda şi Madam (2013, România, r. Andrei Răutu)

 

Ora 18.00
GARA FLUVIALĂ
Poveste despre mâncare și suflet/ Istoria za hranata i dușata (2013, Bulgaria- Finlanda, r. Tonislav Hristov)

 

Ora 20.00
Concert Trei Parale

 

Ora 21,30
Valea Cinematografică

Miresele/ Nyfes/ The Brides (2004, Grecia- SUA- Franța, r. Pantelis Voulgaris)

Ora 23,30

Concert

Mambo Siria

 

VINERI, 28 AUGUST
GARA FLUVIALĂ
Ora 18.00

Selecție de scurtmetraje din România, Bulgaria și Serbia

  • Calea Dunării (2014, România, r. Sorin Dorohoi)
  • Bulgarul e galant/ Bălgaran e gallant (1998, Bulgaria, r. Iulian Minkov)
  • Vară fără Lună/ Leto bez meseca (2014, Serbia, r. Stefan Ivancić)
  • Sthorzina (2014, România- Serbia, r. Radu Mihai)

 

Ora 21.30
Valea Cinematografică

Copiii preotului/ Svecenikova djeca (2013, Croația- Serbia- Muntenegru, r. Vinko Brešan)

SÂMBĂTĂ, 29 AUGUST
GARA FLUVIALĂ
Ora 18.00
Selecție de scurtmetraje din Grecia, Bulgaria și România

• Evergreen (2012, Grecia, r. Ifigeneia Kotsoni)

• Linda (2012, Bulgaria, r. Antonia Milcheva)
• Botev e idot/ Boev e idiot (2012, Bulgaria, r. Deian Bararev)
• Ela, Panda şi Madam (2013, România, r. Andrei Răutu)

 

Ora 21.30
Valea Cinematografică

Miresele/ Nyfes  (2004, Grecia- SUA- Franța, r. Pantelis Voulgaris)

23.00

CONCERT

MAMBO SIRIA