CSM Craiova: Ștefania Priceputu, bronz la europenele de cadeți

Luptătoarea legitimată la clubul nostru s-a remarcat din nou la o competiție internațională. Dacă anul trecut Ștefania obținea aurul european la cadeți, acum sportiva a fost aproape de a repeta performanța de atunci, dar n-a reușit să treacă de semifinale, fiind învinsă la limită de o luptătoare rusoaică. Ștefania a cucerit totuși o medalie, joi seara, la Campionatul European de Cadeți desfășurat în Suedia, în limitele categoriei 43 kg, și anume cea de bronz. În lupta pentru podium, craioveanca s-a bătut cu finlandeza Taru Vainionpaeae, de care a trecut fără mari emoții, scor 8-0.

stefania priceputu bronz europene cadeti CSM Craiova: Ștefania Priceputu, bronz la europenele de cadeți poze

Performanța este una importantă pentru sportiva anului 2015 în Dolj, astfel ea dovedind că se poate menține la înălțime pe culmile internaționale ale luptelor. Ștefania Priceputu a concurat anul acesta și la Campionatul European de Juniori, ce a avut loc în luna iunie la București, dar nu a obținut o clasare pe podium, ocupând la finalul întrecerii locul opt la categoria 44 kg.