CSM Craiova: Piţigoi, campion naţional în sală la juniori I

ioan pitigoi campion national CSM Craiova: Piţigoi, campion naţional în sală la juniori I poze

Sprinterul legitimat la clubul nostru şi-a trecut în cont a doua medalie din acest an, iar nuanţa disctinţiei a fost cea mai strălucită. La campionatele naţionale în sală de juniori I, desfăşurate sâmbătă şi duminică în capitală, Ioan Piţigoi a fost cel mai rapid în cursa de 60 de metri plat, cu un timp de 6,98 secunde. Sportivul legitimat la CSM Craiova şi-a devansat adversarii cu o diferenţă de cinci sutimi faţă de ocupantul locului doi, Melnicescu Ioan, şi şase sutimi faţă de cei doi sportivi care au încheiat cursa la egalitate pe a treia poziţie, Daroczi Nicolae şi Homiuc Costin. Per ansamblu, cursa a fost foarte strânsă, între campionul naţional şi atletul clasat pe locul şase, fiind doar opt sutimi distanţă. Pentru Piţigoi, titlul de la juniori I, închide sezonul de sală din acest an cu două distincţii, prima fiind revendicată în întrecerile tineretului, din urmă cu două săptămâni, unde sprinterul clubului nostru a păşit pe a doua treaptă a podiumului. Altfel, al doilea sportiv al CSM Craiova care a intrat în cursă week-end-ul trecut în sala din capitală, Lozan Radu, a încheiat proba de 400 de m pe locul 24, cu un timp de 54.20 secunde, dar acesta va lupta pentru un loc fruntaş la campionatul naţional de juniori II, aceasta fiind categoria de vârstă potrivită pentru Radu.