CSM Craiova: Ioana Roşca, pas important spre finala din Elveţia

Parcursul jucătoarei noastre continuă să fie fără greşeală pe terenurile din Klosters, în derularea Campionatului European de Juniori. În această dimineaţă, s-au consumat partidele din turul patru, fază în care Roşca s-a calificat fără probleme după două victorii categorice. Craioveanca şi-a mai trecut în cont o izbândă în Elveţia, obţinându-şi accesul către sferturile de finală. Ioana a depăşit-o pe italianca Bianca Turati, favorita numărul 11, în două seturi, ambele adjudecate cu scorul de 6-4. Astfel, jucătoarea noastră se apropie cu paşi repezi de finala turneului european, ceea ce ar însemna o performanţă de luat în seamă pentru tenisul craiovean, mai ales că ar fi al doilea an conscecutiv pentru Ioana în care va fi prezentă în ultimul act al întrecerilor europene de juniori. Un rezultat care nu stă la îndemâna oricărui sportiv. În fine, în faza sferturilor, ce este programată pentru ziua de mâine, Roşca va întâlni câştigătoarea dintre spanioloaica Sara Sorribes Tormo şi bielorusa Iryna Shymanovich(4). În proba de dublu, perechea tricoloră, formată din Ioana Roşca şi Ioana Ducu, a acces în turul trei, după ce a surclasat echipa cipriotă cu o victorie categorică în două seturi, scor 6-3, 6-0. Pentru calificarea în sferturi, româncele vor trebuie să treacă de cuplul norvegian, Alexandra Borg/Melanie Stokke(16), meciul urmând să se desfăşoare în această după-amiază. Atât reuşita de la simpul cât şi cea de la dublu au încărcat-o pe Ioana cu încredere şi este extrem de motivată să lupte pentru un loc în finală. „ M-am calificat în sferturi şi asta este cel mai important. Despre meci pot spune că adversara mi-a pus ceva probleme, nu a fost o partidă uşoară. Dar am ţinut bine ritmul şi nu am lăsat-o să domine. Am făcut un joc bun şi asta îmi dă încredere, mai am de trecut două hopuri până în finală şi voi încerca să reuşesc acest lucru. La dublu, a fost un prim joc destul de accesibil, am câştigat fără mari emoţii. Suntem principalele favorite şi trebuie să ne valorificăm poziţia. Ţintim trofeul, dar mai sunt multe meciuri până să ne îndeplinim obiectivul.”, a declarat Ioana Roşca.