CSM Craiova: Ioana Roşca, decisivă pentru România în sferturile Euro Summer Cup

Naţionala feminină de tenis de câmp U18 a obţinut ieri după-amiază calificarea în semifinalele European Summer Cup, turneu desfăşurat în localitatea franceză Granville.  Tricolorele, printre care se regăseşte şi sportiva noastră Ioana Roşca, au trecut în sferturile de finală de principala favorită la trofeu, echipa Cehiei. După ce Ruse Gabriela a cedat în primul meci în faţa Simonei Heinova, scor 6-2, 6-2, Ioana Roşca a egalat situaţia la unu, învingând-o pe Miriam Kolodziejova în trei seturi, scor 4-6, 6-4, 6-2.  Bătălia finală s-a dat la partida de dublu, în care cuplul de succes Roşca/Ducu a defilat în faţa duoului ceh Heinova/Melounova, scor 6-2, 6-3.  O victorie foarte importantă a româncelor care astfel au scos din cărţi cea mai puternică echipă din competiţie, având mari şanse acum să se lupte pentru trofeu, dacă vor trece în această după-amiază de faza semifinală, unde vor întâlni naţionala Slovaciei. După izbânda de ieri, Ioana Roşca s-a declarat foarte fericită de reuşita sa şi a colegelor sale şi a punctat că vor face tot ce le stă în putinţă pentru a se întoarce victorioase de la competiţia europeană. „ Toate trei suntem foarte fericite în acest moment. Ştiam că ne aşteaptă un meci greu în sferturi, am avut şi puţin ghinion dacă putem spune aşa că am picat tocmai cu favorita numărul unu. Dar se pare că tot răul a fost spre bine şi am gestionat partida în favoarea noastră. Ar fi o performanţă nemaipomenită pentru noi să câştigăm turneul european. Vom da tot ce putem pentru a cuceri trofeul, suntem motivate şi concentrate să ajungem în finală.”, a afirmat Ioana Roşca.