CSM Craiova – Atletism: Campionatului Naţional de Seniori şi Tineret – patru titluri naţionale, la finalul primei zile

rsz cosmin sorescu campion national  CSM Craiova   Atletism: Campionatului Naţional de Seniori şi Tineret   patru titluri naţionale, la finalul primei zile  poze

Performanţele atleţilor legitimaţi la clubul nostru nu au întârziat să apară la Piteşti, în cadrul Campionatului Naţional de Seniori şi Tineret. La finalul primei zile de concurs, nu mai puţin de zece medalii au ajuns în contul CSM Craiova, printre care se regăsesc patru titluri naţionale, trei medalii de argint şi trei medalii de bronz. Aurul a fost cucerit, pentru a 20-a oară în carieră la naţionalele de vară, de Cosmin Sorescu (foto, centru) în proba de aruncare a ciocanului, care se pare că nu are un adversar pe măsură chiar dacă înaintează în vârstă, anul acesta împlinind 40 de ani. Pe prima treaptă a podiumului a urcat şi ştafeta masculină de 4×100 metri, compusă din Octavian Iureş, Silviu Nişu, Alexandru Teofilescu şi Cornel Bănănău, în timp ce Andrei Ştefana a câştigat proba de 3000 m obstacole. Cel de-al patrulea titlu naţional a fost adus de Ionuţ Drăguşin, la categoria tineret, în cursa de 1500 de metri, iar tot el a obţinut o medalie de bronz la aceeaşi probă în clasamentul seniorilor. Ana Maria Roşianu a reuşit să-şi asigure două distincţii în proba de 100 de metri, fiind vorba despre un bronz la seniori şi un argint la tineret. Ileana Sorescu (disc) şi Marius Buşcă (10.000 de metri) au adjudecat alte două medalii de argint, în timp ce Delia Pădureanu a obţinut bronzul în proba de 3000 de metri obstacole. Bilanţul sportivilor noştri după prima zi a competiţiei de la Piteşti este unul care securizează îndeplinirea obiectivului, acela de a obţine un minim de opt medalii, şi mulţumeşte conducerea clubului. “Sunt foarte mulţumit de prestaţiile atleţilor în prima zi de concurs, au adus un total de zece medalii ceea ce ne plasează cu două distincţii peste obiectivul minim aşteptat şi asta cu încă o zi rămasă din competiţie, unde avem noi şanse la medalii. Vreau să îi mulţumesc doamnei primar Lia Olguţa Vasilescu pentru sprijinul acordat şi faptul că a fost alături de noi.”, a declarat Sorin Manda, directorul CSM Craiova.