CSM Craiova: A venit victoria şi la dublu! Ioana Roșca, în sferturi la Roland Garros

Ioana Roşca continuă lupta pe două fronturi la turneul de juniori de la Roland Garros, după ce a avansat în această dimineaţă în optimile de finală la proba individuală şi a obţinut calificarea în sferturi în întrecerea de dublu, alături de Ioana Ducu. Perechea Ducu-Roşca a trecut în decursul după-amiezii de azi(marţi) de cuplul Priscilla Hon-Jil Belen Teichmann, echipa cotată cu a doua şansă la adjudecarea trofeului. Româncele s-au impus în două seturi, graţie victoriei la pas din primul parţial(6-1) şi a celei la limită din a doua parte a jocului, scor 7-5. Adversarele Ioanei Roşca şi colegei sale din faza sferturilor se vor decide în urma desfăşurării partidei dintre perechile Anna Bondar/Fanny Stollar (Ungaria/N.6) — Paula Badosa Gibert/Aliona Bolsova Zadoinov (Spania).