CCTD: Festivitatea de decernare a premiilor Concursului Național de Poezie „Traian Demetrescu” – TRADEM, ediția a XXXVII-a. Lista premianților

foto premianti Tradem 2015 CCTD: Festivitatea de decernare a premiilor Concursului Național de Poezie „Traian Demetrescu”   TRADEM, ediția a XXXVII a. Lista premianților poze

Săptămâna TRADEM, organizată de Casa de Cultură „Traian Demetrescu”, s-a încheiat sâmbătă, 7 noiembrie 2015,  cu festivitatea de decernare a premiilor Concursului Național de Poezie „Traian Demetrescu” – TRADEM, ediția a XXXVII-a. La evenimentul desfășurat în Salonul Medieval al instituției, au fost răsplătiți creatori de poezie, dar și traducători care au transpus poeme în proză de Traian Demetrescu în cinci limbi de circulație internațională: engleză, franceză, italiană, spaniolă și germană. În deschiderea festivității, Matei Tudor, elev în clasa a XI-a la Liceul de Artă „Marin Sorescu”, a susținut un recital la orgă, după care managerul Casei de Cultură „Traian Demetrescu”, Cosmin Dragoste, a acordat premiile câștigătorilor concursului, aleși din cei peste 170 de competitori din toate colțurile țării. Redăm mai jos lista premianților din acest an:

Secțiunea Creație

Premiul TRADEM – Raluca Ioana Rîmbu (Suceava)

Premiul I – Adrian Buzdugan (Brăila)

Premiul II – Alexandru Ionașcu (Craiova)

Premiul III – Teodora Vasilescu (Pitești)

Premiul special pentru un autor din Oltenia – Lorena-Valeria Stuparu (Craiova)

Premiul revistei Mozaicul – Alexandra Bodnaru (Balș)

Premiul revistei Prăvălia culturală – Roxana Elena Stan (Pietroșița, jud Dâmbovița)

Secțiunea Traduceri

Limba spaniolă

Premiul I – Gabriela Banu (București)

Premiul II – Nicoleta Andreea Buicu (Craiova)

Premiul III – Sorina-Claudia Bătănoiu (Craiova)

Limba italiană

Premiul I – Livia Elena Țoc (Slatina)

Premiul II – Mircea Alexandru Stan (Craiova)

Premiul III – Maria-Mădălina Bunget (Craiova)

Limba germană

Premiul I – Roxana Ilie (Craiova)

Premiul II – Cezar-Florin Ciobîcă (Botoșani)

Limba franceză

Premiul I – Irina-Roxana Georgescu (București)

Premiul II – Ana-Maria Vanvu (Craiova)

Premiul III – Mihaela Rotaru (Cluj-Napoca)

Limba engleză

Premiul I – Andra-Elisabeta Bîțică (Craiova)

Premiul II – Leliana Mihaela Rădulescu (Craiova)

Premiul III – Steliana Cristina Voicu  (Ploiești)