Câştigătorii Oltenia Star 2013

alina ionescu dumbo Câştigătorii Oltenia Star 2013 poze

Joi, 14 noiembrie 2013, s-a desfăşurat la Casa de Cultură a Studenţilor din Craiova, ediţia a V-a a concursului “Oltenia Star”. Evenimentul a fost organizat de către Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Dolj, Casa de Cultură a Studenţilor Craiova, Inspectoratul Şcolar Judeţean Dolj, Consiliul Judeţean al Elevilor Dolj, Radio România Actualităţi Radio Oltenia Craiova, Palatul Copiilor Craiova, Ansamblul Folcloric „Maria Tănase”, Club Arti Craiova, Şcoala Populară de Arte „Cornetti”.

Membrii juriului au avut de ales între 55 de finalişti, tineri din tot judeţul Dolj. Precizăm că, lupta pentru primele trei locuri, a fost extrem de strânsă, diferenţa dintre ele, la puncte, fiind de doar 3 sutimi.

“Anul acesta au participat tineri cu aptitudini artistice deosebite, motiv pentru care membrilor juriului le-a fost extrem de greu să facă departajarea. De altfel, ediţia din acest an confirmă, o dată în plus, că există tineri foarte talentaţi în judeţul Dolj. Amintim că toţi câştigătorii vor fi promovaţi în cadrul evenimentelor organizate de către noi, având astfel asigurată o rampă de lansare în diversele activităţi în care excelează”, a declarat Alina Ionescu, director executiv Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Dolj.

 

Lista câştigătorilor:

 

A. Muzică

 

1. Muzică uşoară:

 

I Ana Maria Roşculete – Colegiul Naţional Elena Cuza,

II Francisca Pârvănescu – Colegiul Naţional Carol I,

III Iuliana Opincaru – Colegiul Naţional Ştefan Velovan,

Menţiune:

Roxana Stoica  – Colegiul Naţional Elena Cuza,

Adrei Roşca – Liceul Teoretic Constatin Brâncoveanu – Dăbuleni,

Ştefan Ionete – Liceul Teoretic Constatin Brâncoveanu – Dăbuleni,

Ştefania Făgeţeanu – Universitatea din Craiova,

Adriana Preduţ – Colegiul Naţional Carol I,

Mihaela Dobre – Colegiul Naţional Fraţii Buzeşti,

 

2. Muzică folk:

 

I Teodora Tanciu – Colegiul Naţional Elena Cuza,

II Andrei Fabian – Colegiul Naţional Carol I,

III Carmen Popescu – Şcoala nr. 2 Craiova,

Menţiuni:

Katy Ancuţa – Colegiul Naţional Carol I,

Alexandra Turbatu – Şcoala Gimnazială nr. 18 Sf.  Dumitru,

 

3. Muzică popular:

 

I Flavia Barbărasă – Liceul Teoretic Constatin Brâncoveanu – Dăbuleni,

II Alina Vlad – Palatul Copiilor,

III Iuliana Opincaru – Colegiul Naţional Ştefan Velovan,

Menţiuni:

Sorina Dobre – Palatul Copiilor,

Ioana Dincu – Palatul Copiilor,

Premii special:

Premiul Ansamblului Folcloric „Maria Tănase” – Emilia Rotaru – Palatul Copiilor,

Premiul Palatului Copiilor – Cosmin Bogdan,

Premiul Fundaţiei Satul Românesc – Mileniul III – Denisa Dobrescu – Colegiul Naţional Economic Gheorghe Chiţu,

 

B. Arte plastice

 

1. Caricatură

 

I Popeye Marinarul – Cătălin Niţu – Colegiul Naţional Ştefan Odobleja,

II GredJoker  – Dănuţ Staicu – Colegiul Naţional Ştefan Odobleja,

III Mister Been – Florin Ungureanu,

Menţiune

Elena Udrea – Florin Buculea  – Liceul Tehnologic Trasporturi Auto,

 

2. Grafică

 

I – Răbdarea e o virtute –Adriana Mogoşanu – Liceul de Artă „Marin Sorescu”,

II – Natura statică cu pahar – Lucia Alexandra Stanca – Colegiul Naţional Carol I,

III – În paşi de dans – Anisia Tătaru – Colegiul Naţional Elena Cuza,

Menţiune

Cloe – Aida Slobodniciuc  – Liceul de Artă Marin Sorescu,

Spirit – Aida Slobodniciuc  – Liceul de Artă Marin Sorescu,

Viaţa pustiului – Andreea Elena Iliescu – Şcoala Nr. 22 Mircea Eliade,

Perspectiva –Andrei Urucu – Colegiul Naţional Ştefan Odobleja,

Amurg –Maria Gabriela Opriţă – Liceul de Artă Marin Sorescu,

Portret – Lara Teodora Epingeac  – Colegiul Naţional Carol I,

Talismanul Indian  – Gae Andrada Maria – Colegiul Naţional Carol I,

 

3. Pictură

I Mijlocul lui cuptor- Viscol Stefan Sebastian – Liceul de Artă Marin Sorescu,

II- Pinguinul – Luchian Marinescu – Colegiul Naţional Carol I,

III – Phsihedelya – Cristina Mihaela Chirigiu  – Colegiul Naţional Carol I,

Menţiune

Toamna –Ioana Paraschiv,

Dansatori –Ancuta Roxana  Vochescu – Colegiul Naţional Carol I,

Misterul Mâinii – Constantina Cristina  Tuţă – Liceul Tehnologic Alexandru Macedonki Melineşti,

Premiu Special – Ceai şi conture  – Cristina Mihaela Chirigiu – Colegiul Naţional Carol I,

C. Poezie

I  Eliza Pâslaru Trană,

II Janina Corina Zanfirescu,

III Ştefan Bîrtu,

Menţiune: Lorena Gabriela Durău.