52 Medalii de aur, 22 Medalii de argint și 23 Medalii de bronz obtinute de practicanții de wushu kung-fu din clubul craiovean WU QUAN-LI „Forta celor cinci pumni”, la CAMPIONATUL NAȚIONAL DE YONGCHUNQUAN

52 Medalii de aur, 22 Medalii de argint și 23 Medalii de bronz obtinute de practicanții de wushu kung-fu din clubul craiovean WU QUAN-LI „Forta celor cinci pumni”, la  CAMPIONATUL NAȚIONAL DE YONGCHUNQUAN (WING CHUN – Boxul Frumoasei Primăveri), ediția aV-a, ce s-a desfașurat în data de 02APRILIE 2020 la SALA MUNICIPALĂ A SPORTURILOR “ION CONSTANTINESCU” din CRAIOVA, unde au fost prezente cluburi sportive din Baia Mare, București, Craiova, Pitești, Târgoviște și peste 120 de sportivi care au participat la exercițiile de Taolu și de Luptă.

Cei 54 de sportivi ai clubului craiovean sub îndrumarea antrenorului emerit Silviu OBEANU,au participat la 110 probe de Taolu și 12 categorii de luptă reușind să urce pe podiumul competiției de 97ori, din care de 52ori pe cea mai înaltă treaptă.

Acest campionat contează pentru selecția sportivilor la lotul național de wing chun, care va reprezenta România la CAMPIONATUL EUROPEAN DE YONGCHUNQUAN

TABEL NOMINAL CU PERFORMANȚA SPORTIVILOR LA C.N. DE YONGCHUNQUAN

Nr. crt. Numele și prenumele sportivului CATEGORIA             DE VÂRSĂ Locul Obținut Secțiunea PROBA
TAOLU YONGCHUNQUAN
1. SOLOMONESCU PAUL DUMITRU Seniori + 18 I Taolu DUIDA, Chi Sau/ Mâini lipicioase
IANA ALEXANDRU MIHAIL
2. IANA ALEXANDRU MIHAIL Seniori + 18 I Taolu Chum KIU / Căutarea podului
3. IANA ALEXANDRU MIHAIL Seniori + 18 I Taolu Both Joom DOH / Cuțite duble
4. IANA ALEXANDRU MIHAIL Seniori + 18 I Taolu MohYan JONG / Manechin
5. IGNAT ANDREEA Seniori + 18 I Taolu SiuLeem TAU / Mica Idee
6. IGNAT ANDREEA Seniori + 18 I Taolu DUIDA, Chi Sau/ Mâini lipicioase
ROMEE PHOEBE-AN
7. ROMEE PHOEBE-AN Seniori + 18 I Taolu Dwuan WEI / Mâna goală
8. ROMEE PHOEBE-AN Seniori + 18 I Taolu „Look DeemBoon”Gwun / Baston
9. ROMEE PHOEBE-AN Seniori + 18 I Taolu MohYan JONG / Manechin
10. BENGA RAREȘ Juniori 15-17 I Taolu Chum KIU / Căutarea podului
11. BENGA RAREȘ Juniori 15-17 I Taolu Both Joom DOH / Cuțite duble
12. BENGA RAREȘ Juniori 15-17 I Taolu MohYan JONG / Manechin
13. AVRAM DENIS-IONUȚ Juniori 15-17 I Taolu SiuLeem TAU / Mica Idee
14. SOLOMONESCU CAROLINA Juniori 15-17 I Taolu BIU JEE / Degetele care străpung
15. SOLOMONESCU CAROLINA Juniori 15-17 I Taolu DUIDA, Chi Sau/ Mâini lipicioase
OBEANU MARA GEORGIA ALINA
16. OBEANU MARA GEORGIA ALINA Juniori 15-17 I Taolu Dwuan WEI / Mâna goală
17. OBEANU MARA GEORGIA ALINA Juniori 15-17 I Taolu Both Joom DOH / Cuțite duble
18. OBEANU MARA GEORGIA ALINA Juniori 15-17 I Taolu MohYan JONG / Manechin
19. OBEANU MARA GEORGIA ALINA Juniori 15-17 I Taolu DUILLIAN /Cuțite vs Baston
NEDELEA ANA-MARIA
20. NEDELEA ANA-MARIA Juniori 15-17 I Taolu SiuLeem TAU / Mica Idee
21. MIU ANDREI EDUARD Cadeți 12-14 I Taolu Chum KIU / Căutarea podului
22. MIU ANDREI EDUARD Cadeți 12-14 I Taolu „Look DeemBoon”Gwun/ Baston
23. MIU ANDREI EDUARD Cadeți 12-14 I Taolu DUIDA, Chi Sau/ Mâini lipicioase
URUCU DARIUS-VALENTIN
24. URUCU DARIUS-VALENTIN Cadeți 12-14 I Taolu Dwuan WEI / Mâna goală
25. URUCU DARIUS-VALENTIN Cadeți 12-14 I Taolu Both Joom DOH / Cuțite duble
26. URUCU DARIUS-VALENTIN Cadeți 12-14 I Taolu MohYan JONG / Manechin

 

 

Nr. crt. Numele și prenumele sportivului CATEGORIA             DE VÂRSĂ Locul Obținut Secțiunea PROBA
27. DUMITRU ANA-MARIA Cadeți 12-14 I Taolu Dwuan WEI / Mâna goală
28. NEDELEA MARIO-ANDREI Copii 09-11 I Taolu Chum KIU / Căutarea podului
29. NEDELEA MARIO-ANDREI Copii 09-11 I Taolu Both Joom DOH / Cuțite duble
30. NEDELEA MARIO-ANDREI Copii 09-11 I Taolu MohYan JONG / Manechin
31. RADU MIC ANDRADA Copii 09-11 I Taolu Dwuan WEI / Mâna goală
32. RADU MIC ANDRADA Copii 09-11 I Taolu Both Joom DOH / Cuțite duble
33. RADU MIC ANDRADA Copii 09-11 I Taolu MohYan JONG / Manechin
34. OACĂ ROXANA Copii 09-11 I Taolu Chum KIU / Căutarea podului
35. OACĂ ROXANA Copii 09-11 I Taolu MohYan JONG / Manechin
36. NICULESCU VLAD-ANDREI Copii 09-11 I Taolu Dwuan WEI / Mâna goală
37. NICULESCU VLAD-ANDREI Copii 09-11 I Taolu DUIDA, Chi Sau/ Mâini lipicioase
MARINESCU DRAGOȘ
38. MITRAN DARIUS-BOGDAN Copii 10 ani I Taolu SiuLeem TAU / Mica Idee
39. DIACONU TOMA-MATEI Copii 9 ani I Taolu SiuLeem TAU / Mica Idee
40. VLADU MAIA-ALEXANDRA Copii 9 ani I Taolu Dwuan WEI / Mâna goală
41. MARIN EDUARD-ANDREI Copii 06-08 I Taolu Dwuan WEI / Mâna goală
42. MARIN EDUARD-ANDREI Copii 06-08 I Taolu Both Joom DOH / Cuțite duble
43. RADU-MIC ANDREI Copii 7 ani I Taolu SiuLeem TAU / Mica Idee
44. OAE TUDOR -ANDREI Copii 6 ani I Taolu SiuLeem TAU / Mica Idee
SANDA YONGCHUNQUAN
45. SOLOMONESCU PAUL DUMITRU Seniori + 18 I Sanshou SANDA Yongchunquan  -85 kg
46. IANA ALEXANDRU MIHAIL Seniori + 18 I Sanshou SANDA Yongchunquan  -80 kg
47. GIUBELAN CRISTIAN Seniori + 18 I Sanshou SANDA Yongchunquan  -75 kg
48. AVRAM DENIS IONUȚ Juniori 15-17 I Sanshou SANDA Yongchunquan  -75 kg
49. RADU LUCIAN Juniori 15-17 I Sanshou SANDA Yongchunquan  -65 kg
50. SOLOMONESCU CAROLINA Juniori 15-17 I Sanshou SANDA Yongchunquan  -65 kg
51. GHIȚĂ LARISA Cadeți 12-14 I Sanshou SANDA Yongchunquan  -56 kg
52. NEDELEA ANDREI MARIO Copii   9 – 11 I Sanshou SANDA Yongchunquan  -35 kg

 

 

PALMARESUL CLUBULUI W.Q.L. în perioada 2005 –  aprilie 2022.

 

CAMPIONATE MONDIALE WUSHU

  • 1 titluri de vicecampion mondial și 1 medalie de bronz obținute de Obeanu Mara, 1 loc IV obținut de Iana Alexandru și 2 locuri V la luptă obținute de Ștefan Adriana.

CAMPIONATE EUROPENE WUSHU

  • 26 titluri de campion european, 20 titluri de vicecampion european, 20 medalii europene de bronz, 2 titluri de campion balcanic și 1 titlu de campion baltic,

CAMPIONATE NAȚIONALE WUSHU

  • 2202 de medalii naționale, obținute la Campionatele Naționale și Cupe ale României de Arte Marțiale astfel: -880 titluri de Campioni Naționali,
  • 741 medalii de argint;
  • 621 medalii de bronz.

Începând cu anul 2018 odată cu înființarea Federației Române de WushuKung-Fu, C.S.WQL a obținut, 920 de medalii naționale dintre care: 423 titluri de Campioni Naționali și Campioni ai României, 313 medalii de argint și 224 medalii de bronz.

 

PREȘEDINTELE

C.S. WU QUAN-LI CRAIOVA

Carmen OBEANU